Geniz Akıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

0

Geniz akıntısı, boğazın arkasında toplanan fazla mukusun akma hissi yaratmasıyla oluşur. Bu durum kronik öksürüğe ve farenjite yol açabilir. Geniz akıntısı tedavi yöntemleri, fazla mukus salgılanmasının sebeplerine odaklanır. Bu sebepler alerjik reaksiyon veya alerjik olmayan rinit olabilir. Bir doktora görünerek durumun sebebini anlamak, geniz akıntısını azaltmak için atılması gereken önemli bir ilk adımdır.

Mümkün olduğunda etrafta bulunan alerjenleri ortadan kaldırın. Toz, polen, evcil hayvan deri döküntüleri ve küf, burun boşluğunda tahrişe sebep olabilir; bu da geniz akıntısına yol açabilir. Geniz Akıntısı İçin Ev Çözümleri

Geniz akıntısına sebep olacak tahrişe yol açan hayvan deri döküntülerini yok etmek için evde beslediğin hayvanları yıkayın. Alerjik reaksiyon ve geniz akıntısı ciddi boyuttaysa, evde hayvan beslememek gerekebilir.
Evdeki bitkileri (çiçekli ya da çiçeksiz) kaldırın.
Uyurken alerjenleri en aza indirmek için, kullanılmayan yastıkları ve döşekleri plastik koruyucuların içinde muhafaza edin.

Etraftaki alerjik irritanlardan kurtulmak için hava filtresi kullanın. Hava nemlendiricisi havayı nemlendirerek burun boşluğundaki tahrişi rahatlatır. Burun boşluğunda tahriş oluştuğunda vücut buna tepki olarak fazla mukus üretir. Burun Akıntısına Evsel Doğal Çözümler

Alerji uzmanına görün ya da alerji testi yaptırın. Kronik geniz akıntısı, bilmediğin bir gıda alerjisinden veya yeni gelişen bir alerjiden kaynaklanıyor olabilir. Bilmediğin bir şeye karşı bir alerjin olup olmadığını anlamak için alerji uzmanına görünün.

Alerjilere sebep olan iki temel şey gluten/buğday ve süt ürünleridir. Süt ürünleri genellikle sinüs, üst solunum yolları ve boğaz problemleriyle bağlantılıyken; buğday, sindirim sistemi problemleriyle bağlantılıdır.
Süt ürünleri sorunun muhtemel sorumlusu olabileceği için, bir ay boyunca süt ve süt ürünlerini kullanmayın. DIY Nazal (Sinüs) Durulama Solüsyonu

Şikâyetlerinizde bir değişiklik olmazsa, süt ürünlerini olası alerjen listesinden çıkarmış olursunuz. Şikâyetlerde azalma olursa, her ne kadar araştırmalarda mukus üretimiyle süt ve süt ürünleri arasında net bir bağlantı tespit edilememiş de olsa, vücudunun süt ve süt ürünlerine daha fazla mukus salgılayarak tepki verdiğini bilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.