Glokom (Göz Tansiyonu) Belirtilerini Atlamayın

0

Glokom dünyada geri dönüşümsüz körlüğün en yaygın nedenlerinden biridir. Gözdeki sıvı tahliye edilemediğinde ve göz küresinde basınç normalden daha fazla arttığında geri dönüşü olmayan sinir hasarı meydana gelir. Akut açı kapanması ve açık açılı glokomun semptomlarını tanımanın yanı sıra risk faktörlerinizi anlamanız, doğru tedavi almanızı ve gözünüze daha fazla zarar vermemesini sağlamanıza yardımcı olabilir.

Ani görme bulanıklığına dikkat edin
Ani veya bulanık görme akut açı kapanması glokomunun bir belirtisi olabilir. Görüntünüzde genel bir bulanıklığı ve gördüğünüz şeylerde genel bir netlik olmadığını fark edeceksiniz. Bu, normal göz bozukluğu, miyopi (yakın görüş) veya hipermetropi (ileri görüşlülük) de olabilir. Görüşünüz değişirse mutlaka göz doktoruna görünün.

Ani mide bulantısı ve kusmaya dikkat edin
Akut açı kapanması glokomu çekiyorsanız, mide bulantısı ve kusma meydana gelebilir. Bu, gözlerinizdeki artan basıncın bir sonucu olarak baş dönmesine ve bulantıya neden olur.

Işık hale ya da gökkuşağı gibi görünürse
Işık kaynakları çevresinde gökkuşağı benzeri daireler görebilirsiniz. Bunlar, gözünüzdeki yüksek basınç nedeniyle görüşünüzü bozar ve aniden ortaya çıkabilir. Işıklar soluksa veya karanlıksa, bu belirtiler görünebilir.

Gözleriniz kızarırsa dikkat edin
Göz kızarıklığı çok yaygındır ve kan damarları gözün içine girdiğinde, sklera veya gözün beyaz kısmı kırmızıya dönüşür. Bu insanlar yorgun olduğunda veya gözlerinde basınç arttığında yaygındır. Bununla birlikte, eğer glokom sorununuz varsa kan damarları gözlerde artan basınç nedeniyle şişebilir.
Acı ile birlikte kızarıklık fark ederseniz, derhal doktora gidin.

Göz ağrısına ve baş ağrısına dikkat edin
Akut açı kapanması glokomunun erken aşamalarında, gözünüzde genel bir rahatsızlık veya ağrı görülebilir. Tedavi edilmezse, gözünüzdeki artan basınç şiddetli ağrıya ve muhtemelen yoğun bir baş ağrısına neden olacaktır.

Bir veya iki gözde ani görme kaybı varsa
Akut açı kapanması glokomun da ileri aşamalarında ani görme kaybı yaşayabilirsiniz. Bu, artan göz tansiyonuna bağlı ciddi sinir hasarı sonucudur.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.