Göbek Deliği Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 5 Gerçek

0

Göbek deliğimiz çok da önem verdiğimiz ve hakkında pek de düşünmediğimiz bir parçamızdır. Bazen bir göbek deliğimiz olduğunu bile unuturuz. Teknik anlamda vücudumuzun merkezi kabul edilse de, bu bilgi çoğumzun çok da ilgisini çekmez. Ancak göbek deliğimiz hakkında bilmemiz gereken bazı gerçekler var.

Sadece Bir Yara İzi

Evet, göbek deliğiniz vücudunuzdaki ilk yara izinizdir. Anne karnındayken göbek kordonu sizi annenizin plasentasına bağlıyordu. Doğarken bu kordon kesildi ve işte bu göbek deliği izi oluştu.

Bakteri Yuvası

Göbek deliğinizde birçok farklı bakterinin yaşadığını az çok tahmin ediyorsunuzdur. Bu karanlık ve kuytu bölge bakteriler için mükemmel bir yaşam alanı. Ancak panik yapmaya gerek yok. Göbek deliğindeki bakteriler, cildinizin diğer kısımlarındaki bakterilerden farksız. Araştırmaların gösterdiğine göre ise göbek deliğimizde tam 1400 farklı tür bakteri bulunuyor. Fakat bu bakterilerin %99.9’u zararsız. Göbek Yağlarından Kurtulmanın Altın Kuralı

İçe Doğru Olanlar Daha Yaygın

Birçok insanın göbek deliği içeri doğrudur. Bazı insanlarınki de dışa doğru olabilir ancak bu çok da yaygın değildir. Dışa doğru olan göbek delikleri iyi ya da kötü değildir. Doğum esnasındaki ufak bir göbek fıtığından kaynaklanabilir. Aynı şekilde hamile kadınların da göbek deliği hamileliğin ileriki dönemlerinde dışarı fırlar.

En Önemli Çakramız

Ayurveda’ya göre sakral çakramız göbeğimizin hemen altında yer alır. Bu nokta yedi önemli enerji noktalarından biridir. Yaratıcılık, zevk, duygusal anlamda iyi olma durumları da bu noktayla ilişkilidir. Duygusal sağlığınız ve akıl sağlığınız için bu çakradan enerji akımını sağlayabilmek önemlidir. Göbek Küçülten Gıdalar

Piercing’e Dikkat

Piercing’in vücutta en güzel durduğu yerlrden biri de göbek deliği. Ancak bazı durumlarda buraya takılan piercing’lerin iyileşmesi 6 aydan 1 seneye kadar sürebiliyor. Eğer göbek deliğinizi deldirmek isterseniz, bu bölgeyi temiz tuttuğunuzdan emin olmalısınız. Fakat yine de çok aşırı temizlemeye çalışırsanız bu kez de hassasiyet nedeniyle zarar görebilirsiniz. Piercing yaptırdığınız uzmanın tavsiyelerine kulak verin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.