Göbek Küçülten Gıdalar

0

Bahar geldi, yaza çok az kaldı. Daha şimdiden kış aylarında aldığınız kiloları nasıl vereceğinizi, göbeğinizi nasıl küçültebileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Diye ve spor yaparak göbeğinizden kurtulabilirsiniz. Biz size bu yazımızda alacağınız besinlerle, göbeğinizin küçülmesine nasıl yardımcı olabileceğinizi ele aldık.  Yazın deniz kenarında göbeğinizi saklayarak gezmeyin.

İşte göbeğinizin küçülmesine yardımcı olan besinler:

Kinoa

Mayalı ekmekler ve bazı tahıllar, midenizi iki katına çıkarır. Kinoa, kahverengi pirinç bunun tam tersidir. Tam tahıllar şişkinlik ve kabızlığı önler, vücudunuzun sindirim sisteminin düzenli çalışması için yüksek lif içerirler. Kinoa, özellikle potasyum da içerdiği için şişkinliğinizi önleyen en sağlıklı tahıllardan biridir.

Papaya

Papaya, sindirim sisteminin çalışmasını sağlar, hazımsızlık ve kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Papain ve chymopapain enzimleri proteinleri yıkmak ve sağlıklı bir asidik ortam yaratarak mideye yardımcı olur. Eğer papaya bulamazsanız, o zaman papaya özü tabletlerini de kullanabilirsiniz.

Yoğurt

Bir porsiyon sade yoğurt, içerdiği probiyotikler sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Böylece kendinizi şişkin ve rahatsız olarak hissetmezsiniz.

Kuşkonmaz

Yoğurt gibi, kuşkonmazda da yararlı probiyotikler vardır. Aynı zamanda vücuttan iyi bakterilerin üremesine yardımcı olur, kolon sağlığı için yararlı tüm bakterile içerir. Vücudunuzdaki tüm gazın dışarıya atılmasına yardımcı olur.

Ananas

Papaya etkilerinin benzeri ananas da vardır. Ananas da bromelain enzimleri yüksek miktarda vardır ve bu enzimler sindirimi kolaylaştırmanın en büyük yardımcılarıdır.

Enginar

Çeşitli çalışmalar göstermektedir ki enginar, karaciğer ve safra kesesi sağlığını korur. Safra üretimindeki artış, hazımsızlığı önler, sindirimi uyarır. Eğer detoks için de bir yiyecek arıyorsanız, enginar ilk sırada gelmelidir.

Yulaf ezmesi

Eğer şişkinlik sorununuz varsa ve bunu sonlandırmak istiyorsanız, lif yüklü yiyecekler tercih etmelisiniz. Böylece kabızlık sorununuz kalmayacaktır. Her sabah bir kase içine biraz buğday kepeği ile yulaf ezmesi koyun ve yiyin. Hem tuvalet sorununuz bitecek hem de öğle saatlerine kadar açlık çekmeyeceksiniz.

Muz

Bazen şişlik sodyum bakımından zengin gıdalar yenmesi sonucu oluşur. Eğer böyle bir sorununuz varsa, o zaman potasyum açısından zengin besinler almalısınız. Bunun için günde bir muz yeterlidir. Ama muz sevmiyorsanız, patates, kış kabağı, ya da hurma da yiyebilirsiniz.

Salatalık

Göbeğinizin şişkin kalmaması için su olmazsa olmazdır. Vücudunuzun sürekli olarak sulu kalması için yiyeceklerinize salatalık eklemelisiniz.

Salatalık hem su ihtiyacınızı karşılar, hem de kalorisi çok düşüktür.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.