Görmezden Geldiğiniz Zayıf Sindirimin İşaretleri

0

Mide bulantısı, mide ağrısı, şişkinlik, aşırı gaz… Herkes bunların zayıf sindirimin belirtileri olduğunu bilir. Ama sindirim sisteminizin iyi şekilde çalışmadığı ve birçoğunun sindirim süreciyle hiçbir ilgisi yokmuş gibi görünebileceği birçok başka göstergenin olduğunu biliyor muydunuz?

Sindirim sisteminizin iyi çalışmadığının göstergesi olan alakasız gibi görünen pek çok gösterge vardır. İşte bunlardan bazıları…

Vücut kokusu
Düzenli olarak, kolondaki toksinlerin ve sindirim yan ürünlerinin, çeşitli sorunlara yol açmasını engellemek için vücuttan dışarı atılmalıdır. Eğer sindirim sistemi iyi çalışmıyorsa, bu toksinler vücut kokusu olarak çıkar.

Cilt sorunları
Vücudunuzda bulunan zehirli maddeler cildiniz aracılığıyla vücudunuzdan atılmaya çalışıldıkça her türlü cilt sorunlarına neden olabilir. Sivilce ve akne bazı örneklerdir. Sedef hastalığı veya egzamadan muzdaripseniz ve sindirim sisteminiz iyi durumda değilse sık sık alevlenme ile karşılaşabilirsiniz.

Ağız kokusu
Sindirim sisteminiz düzgün çalışmıyorsa, nefesiniz kokmaya başlar. Zayıf sindirim nedeniyle oluşan kötü nefes, ağız bakımınızı düzenli olarak yapsanız bile geçmez.

Saç kaybı

Saçlarınız zayıflamaya ve dökülmeye başladıysa, arkasındaki sorun sindirim sisteminizin iyi çalışmaması olabilir. Sindirim iyi olmadığında saç kökleri beslenemez ve saç kayıpları başlar. Sindirim sorununu çözdükten sonra saçlarda yeniden iyileşme başlar.

Kırılgan tırnaklar
Tırnaklar aslında vücudunuzda neler olup bittiğine dair fikir verebilecek birer araçtır. Tırnaklarınızın dikey çıkıntıları, yatay çizgileri veya üzerinde beyaz lekeler varsa, hangi sağlık sorununa sahip olduğunuzu söylemek kolay olabilir. Sindirim sisteminiz iyi çalışmıyorsa, tırnaklarınızın kırılgan hale gelmesi ve kırılmaya eğilimli olması normaldir.

Eklem ağrıları
Sindirim sorunları iltihaplanmaya neden olabilir ve iltihaplanma, eklemlerinizin ağrılı, sert ve şişmiş hissetmesine neden olur. Bu belirtiler, kötü sindirimin en güçlü işaretlerindendir. Sindirim sisteminiz kötü durumda ise, bağırsaktaki toksinler ve hatta besin parçacıkları bağırsak bölgesinden dışarı sızabilir ve bu da vücudun iltihaplanmasına yol açar.

Kilo sorunu
Sindirim sisteminiz iyi çalışmıyorsa, yediğiniz yiyeceklerdeki besin maddelerini (yağ, protein vb.) çözemezler. Bu da, kilo kaybına yol açabilir. Aynı şekilde, hem katı parçacıklar hem de gazlar, bağırsakta birikebilir ve bu da belinizin genişlemesine neden olabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.