Göz Yorgunluğunuzu Nasıl Azaltabilirsiniz?

0

Göz yorgunluğu günümüzde yaygın bir sorun. Göz yorgunluğunun nedenleri arasında mola vermemek, alerji, yanlış gözlük kullanmak, parlak ışık, az ışık dijital cihazlara bakmak ve uykusuzluk bulunuyor. Göz yorgunluğunun belirtileri ise, kızarıklık veya tahriş, odaklanma zorluğu, kuru veya sulu gözler , bulanık veya çift görme, ışık, artan hassasiyet, boyun, omuz, sırt ve bağrısı olarak sıralanabilir. Genellikle belirtiler sabah meydana gelir, Gözlerinizi bir yere odaklayamazsınız.

Göz yorgunluğunu hafifletmek için bazı damlalar kullanabilirsiniz. Ancak kendinizin de yapabileceğini bazı yollar vardır.

  1. Göz Masaj

Göz yorgunluğunu azaltmak için her gün göz kapaklarını masaj yapın. Masaj gözlerdeki kan dolaşımını arttırır ve göz çevresindeki kasları gevşetir. Aynı zamanda, gözlerdeki kuruluğu önler.

Yavaş bir şekilde yaklaşık 10 ila 20 saniye süreyle göz kapaklarınıza ve kaslara parmaklarınızla masaj yapın.

Ayrıca yine 10 ila 20 saniye kadar gözaltlarınıza masaj yapın.

Masaj yaparken zeytinyağı veya göz kremi kullanabilirsiniz.

  1. Palming (avuçlarınızla kapatma)

Palming, gergin gözlerini dinlenmek için harika yöntemdir. Okurken ya da masaüstü, dizüstü bilgisayar veya televizyon ekranın önünde çok fazla zaman geçirdiğiniz zaman uygulayabilirsiniz.

Rahat bir konumda dik oturun. Ellerinizi birbirine hızla sürterek ısıtın. Gözlerinizi kapatın ve göz kapaklarınıza basınç uygulamadan avuç içlerinizi koyun. Rahatlayın ve yaklaşık 30 saniye boyunca karanlığın tadını çıkarın. Yavaşça gözlerinizi açın ve etrafınıza bakın. Bir oturuşta 3 ila 5 kez tekrarlayın. Gün boyunca sık sık bu tekniği uygulayın.

  1. Güneş ışığı

Güneş ışığı gergin ve yorgun gözleri dinlendirmek için başka yararlı bir tekniktir. Güneşin hayati yaşam enerjileri gözler için iyidir. Bu uygulamayı sabah saat 8 ile 10 arasında yapmanızı göneriyoruz.

Sabah erken güneşli bir yerde durun. Gözlerinizi kapatın ve güneş ışığı göz kapaklarınızın üzerine gelsin. Gözlerinizin üzerine güneşin sıcaklığını hissedin. Bu arada gözlerinizi yukarıya ve aşağıya, sağa ve sola çevirin.

Toplam 5 dakika içinde bu çalışmayı yapın. Bu çalışmayı yaparken gözünüzde kontakt lens veya gözlük olmasın.

  1. Göz Egzersizleri

Düzenli göz egzersizleri, göz yorgunluğunu hafifletir. Egzersiz, gözlere kan dolaşımını artırır.

Bir kol boyu uzaklığında bir kalemi ve ona odaklanın. Kalemi yavaşça gözünüze yakınlaştırın. Sonra yine uzaklaştırın. Bu hareketi 10-15 defa yapın.

Ayrıca, birkaç saniye saat yönünde ve saat yönünün tersine gözlerinizi çevirin. Arka arkaya 4 veya 5 kez tekrarlayın. Bu egzersizi birkaç saatte bir yapın.

  1. Soğuk Su

Soğuk su da hafif göz yorgunluğunu gidermede çok etkili olabilir. Bu, kan dolaşımını artırır ve göz çevresindeki yorgun kasları gevşetir ve gözlerdeki şişliği azaltabilir.

Yüzünüze ve gözlerinize, gergin veya yorgun hissettiğiniz zaman soğuk su sıçratın. Gözleriniz kapalı olarak yapacağınız bu haraket gözlerinizi rahatlatacaktır.

Daha konsantre bir çare için soğuk suya yumuşak bir bez batırın ve sıkın. Sonra bezi kapalı gözlerinizin üzerine koyun. 1 dakika beklettikten sonra bezi alın.

  1. Sıcak uygulayın

Sıcak kompres göz yorgunluğunu azaltmak için bir başka yoludur. Bu uygulama, göz çevresi kaslarını gevşetir, gözlerdeki kuruluğu alır.

Ilık suya yumuşak bir bez batırın ve sıkın. Gözlerinizi kapatın ve üzerine ılık bezi koyun. 1 dakika beklettikten sonra bezi alın. Bu işlemi 3-4 defa yapın.. Günde 1-2 kez tekrarlayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.