Gözleriniz Işığa Aşırı Duyarlıysa, Fotofobi Olabilirsiniz

0

Fotofobinin basit açıklaması ışığa duyarlılıktır. Fotofobi olanlar güneş ışığından olduğu kadar ampul ışıklarından da rahatsızlık duyabilir. Fotofobi bir hastalık değildir ancak gözleri etkileyen farklı hastalıklardan kaynaklanabilir.

Fotofobi olan çoğu insan, parlak ışıktan rahatsız olurlar. Bununla birlikte, şiddetli fotofobi vakaları, herhangi bir ışıktan da rahatsızlık duyabilirler.

Göz uzmanlarına göre, fotofobi,  gözleri etkileyen iltihap ve enfeksiyon gibi rahatsızlıkların bir belirtisidir. Örneğin, konjonktivit (gözlerde kızarıklık, iltihaplanma ve damarların belirginleşmesi) ışığa hafif duyarlılığa neden olabilir. Kontakt lensler gözlerinizi rahatsız ediyorsa, fotofobi yaşayabilirsiniz. Fotofobi ile ilişkili olabilecek diğer gözle ilgili sorunlar arasında, üveit (gözün beyazı ve retina arasındaki alanın iltihaplanması) ve kornea aşınması bulunur.

Bununla birlikte, fotofobinin gözlerle ilgisi olmayan bir problemden kaynaklandığı durumlar da vardır. Örneğin, migren atakları veya menenjit gibi fotofobi yaratabilen virüslere bağlı bazı hastalıklar bunlar arasındadır.

Kimler risk altındadır?
Yukarıda belirtilen sağlık sorunlarının yanı sıra, açık göz renklerine sahip olanlar fotofobiden muzdarip olabilirler. Bunun nedeni, gözbebeklerinin yeterince melanin içermemesidir. Albinizm olan kişilerin gözlerinin tamamen melaninden eksik olması, fotofobi sorunu yaşamalarına neden olur.

Ayrıca alınan bazı ilaçlar da fotofobiye neden olabilir. İlaçlardan sonra ışığa duyarlılık başladıysa, doktorunuza danışabilir ve gerekirse ilacınızı değiştirebilirsiniz.

Fotofobi nasıl tedavi edilir?
Fotofobinin nedeni gözlerle ilgili sorunlara ya da başka nedenlere bağlı olabilir. O nedenle fotofobinin tedavisi, altta yatan sorunu tedavi etmekle çözülebilir.

Işığa karşı hassas olanların ayrıca, geniş kenarlı şapkalar ve UV korumalı renkli güneş gözlükleri takarak güneşten kaçınmaları tavsiye edilir.


Share.

About Author

Comments are closed.