Gözlerinizdeki Arpacığı Evinizde Tedavi Edin

0

Cildimizde çok sayıda bakteri bulunur. Tıkalı yağ bezlerinde Staphylococcus adı verilen bakteri arpacık oluşumuna neden olur. Gözün iç kısmında arpacık çıkmasının ana nedeni Meibomian bezinin enfeksiyonudur. Göz kuruluğu arpacığın birinci nedenidir. Diğer nedenler ise kirli eller, dehidratasyon, uyku eksikliği, kozmetik ürünlerinin paylaşımı, gözlerin ovuşturulması, makyajı temizlemeden uyumak, son kullanma tarihi geçmiş makyaj malzemelerini kullanmak, göz kapaklarındaki iltihap, eksik beslenme sayılabilir. Siz de herhangi bir nedenden dolayı arpacıklardan şikayetçi iseniz, evde yapabileceğiniz bazı uygulamalar çok iyi sonuçlar verecektir.

 1. Sıcak kompres

Sıcak kompres inflamasyonu azaltmak için en çok kullanılan doğal ilaçlardan biridir. Suyu kaynatın ve içine temiz bir bez veya havlu sokun. Sıktıktan sonra bu bezi gözlerinizin üzerine yerleştirin ve 10-15 dakika kalmasını sağlayın. Sıcak kompres irinin dışarıya çıkmasına yardımcı olacaktır. Işlemini üç veya dört günde bir kez tekrarlayın.

 1. Patates

Hızlı bir çözüm bulmak için gözlerinizin üzerine patates dilimleri yerleştirebilirsiniz. Ayrıca, patatesi ezip içine su karıştırın bir macun elde edin. Bu macunu temiz bir bezin üzerine sürün ve gözlerinizin üzerine yerleştirin. Bu yöntem kesinlikle şişme ve ağrıyı hafifletir.

 1. Altın Yüzük

Bir altın yüzük gözdeki arpacık için etkili bir çare olabilir. Bu size çok garip gelebilir. Altın atomları burada çok faydalı olabilir. Ilık suda altın yüzüğü 3-4 kez yıkayın ve yavaşça enfekte olan bölgeyi yüzükle ovalayın. Bunun yanı sıra, arpacık tedavisi için bakır kuruş kullanabilirsiniz.

 1. Bebek Şampuanı

Bebek şampuanını alın ve enfekte olan bölgeye doğrudan sürün. Daha sonra temiz bir su ile durulayın. Bu yöntem kesinlikle olumlu sonuç verecektir.

Alternatif olarak, bir bardak su içine bebek şampuanı koyun ve iyice karıştırın. Bu çözeltiye pamuklu temizleme çubuğu batırın ve kirpiklerinizi dikkatlice ovalayın.

 1. Kulak Kiri

Size gerçekten garip gelebilir ama kulak kiri gerçekten çok etkilidir. Kulak kirini kulak temizleme çubuğu ile alın ve kirpiklerinize sürün. Tüm kaşıntıyı alacaktır.

 1. Şap

Şap da arpacık üzerinde etkilidir. Bir bardak su içinde 2-3 şap granülleri ilave edin. Bu karışımla gözlerinizi yıkayın.

 1. Kolloidal Gümüş Suyu

Kolloidal gümüş suyu anti-bakteriyel bir çözümdür. Enfeksiyona neden olan bakterileri öldürmek için gözlerinize doğrudan bir veya iki damla damlatın. Arpacık hemen iyileşecektir.

 1. Salatalık

Salatalık sakinleştirici etkisi sebebiyle anında rahatlama sağlar. Tahrişi azaltmak için enfekte gözün üzerine salatalığı bir dilim olarak yerleştirin.

 1. Tuz Su

Tuzlu su kompresi arpacık için en iyi ilaçlardan biridir. Sıcak suyun içine bir tutam epsom tuzu ekleyin. Magnezyum açısından zengin olan epsom tuzu etkili bir bakteri yok edicidir ve ağrıyı hafifletir. Su ve tuzu uyice karıştırın, temiz bir bez batırın. Sıktıktan sonra arpacık bulunan gözün üzerine yerleştirin. 15-20 dakika bekletin.

 

 1. Yumurta Beyazı

Yumurta akı ile arpacık tedavisi yapabilirsiniz. Bunun için yumurtanın sarısını ayırın. Temiz bir bezin üzerine yumurta akını koyun ve doğrudan enfekte olan gözün üzerine koyun. 15 dakika bekletin. Günde üç kez düzenli olarak bu uygulamayı yapın.

 1. Domates

Sulu domatesi dilimleyin ve gözde rahatlama sağlamak için enfekte olan gözün üzerine yerleştirin.

 1. İdrar

İdrar, cilt enfeksiyonları dahil olmak üzere birçok sağlık problemlerine şifa olarak kullanılmaktadır. Gözde enfekte kısmın üzerine idrar sürün. Etkili sonuçlar için günde 3-4 defa bu işlemi tekrarlayın.

 1. Soğan Halkaları

Soğan, arpacağın tamamen iyileşmesini sağlamaz ama acıyı azaltabilir. Gözün üzerinde bir dilim soğan koyun. Bu yanma hissi yaratacaktır. Ancak iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Ayrıca gözün sulanması için soğan doğrayarak gözlerinizi yaşartabilirsiniz.

 1. Sarımsak Suyu

Sarımsak suyu, anti-bakteriyel özellikleri nedeniyle enfeksiyonu iyileştirir ve arpacığı azaltır. Suyunu çıkarmak için diş sarımsağı kırın. Gözünüzle temas etmemesi gerekir. Özenle sadece enfekte olan alana yerleştirin. Kuruduktan sonra gözlerinizi yıkayın.

 1. Ekmek ve Süt

Bir dilim beyaz ekmeği sütün içine atın ve bekletin. daha sonra ekmeği çıkarın ve sıkın. Sonra gözünüzün üzerine yerleştirin. Bu yöntem irinin çıkmasına yardımcı olacaktır. İrin çıktıktan sonra antiseptik bir merhem kullanın.

 1. Ispanak

Arpacık tedavisi için bir avuç Ispanak’ı kaynatarak lapa yapın. Bu lapayı arpacık üzerine koyun. Iyileşme sürecini hızlandırmak için günde üç kez bu uygulamayı yapın.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.