Gözün Kanlanmasını Hızlı Tedavi Etmek İçin 9 Yöntem

0

Gözün kanlanmasına enfeksiyonlar ya da virüsler neden olabilir. Görmeyi etkilemeyen ve kendiliğinden de ortadan kaybolan kanlanmayı, daha hızlı ve etkili bir şekilde geçirebilirsiniz.

Gözün kanlanması, yaygın olarak görülen göz enfeksiyonlarından biridir. Enfeksiyona, virüs ve bakteriler neden olabileceği gibi, toz akarları gibi alerjenler, hayvan tüyleri, polen ve tahriş edici maddeler kanlanmaya neden olabilir.

Kanlanma genellikle kendiliğinden 10 gün gibi bir sürede geçebilir. Birçok kişi kendiliğinden iyileşmesini beklese de daha hızlı bir şekilde kanlanmadan kurtulabilirsiniz. Gözlerinizdeki arpacığı evinizde tedavi edin

Aşağıdaki göz kanlanmasının tedavisi için bazı ev ilaçlarını listeledik.

1- Fesleğen
Fesleğen, organları kirleticilerden korur, kan şekeri seviyesini dengeler, zihni ve vücudu rahatlatır, bakteriyel enfeksiyonlarla savaşır.

Bir tencereye 1 su bardağı su koyun ve kaynatın. 1 yemek kaşığı fesleğeni ekleyin ve 10 dakika kaynatın. Soğuttuktan sonra gözünüzü günde iki kere yıkamak için kullanın. Gözlerinizdeki kaşıntı ve kuruluk için damla hazırlayabilirsiniz

2- Aloe Vera
Anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle aloe vera çok farklı alanlarda kullanılır. Bunlardan biri de gözün kanlanmasıdır. Aloe vera, araştırmacılara göre, iltihabı ve gözle ilgili diğer konuları iyileştirmek için göz damlası şeklinde kullanılabilir. Dahası, gözlerdeki hücrelerin işleyişini geliştirebilen aktif maddelere sahip olduğu bulunmuştur.

Göz kapağının üzerine birkaç dakika sıcak bir kompres koyun. Bir kulak çubuğu kullanarak göz kapağı boyunca aloe vera uygulayın. Birkaç dakika sonra aloe verayı ılık suyla yıkayın. Bunu bir hafta süreyle günde iki kez yapın.

3- Yeşil çay
Kilo verme ve yaşlanmaya karşı koruma da dahil olmak üzere sağlığa faydaları nedeniyle yeşil çay tüketiliyor.  Yeşil çayın ayrıca cilt sağlığını desteklemek ve enfeksiyonları önlemek için uygulanabileceğini biliyor muydunuz? Yeşil çay, göz kanlanmasında tahrişi ve iltihaplanmayı etkili bir şekilde geçirir. Göz alerjisini hafife almayın

Yeşil çay poşetini ılık suya batırın. Gözlerinizi kapatın ve yeşil çay poşetini gözlerinizin üzerine koyun. 10 dakika boyunca yeşil çay poşetini gözlerinizin üzerinde bırakın. Kanlanma azalana kadar günde birkaç kez tekrarlayın.

4- Zerdeçal
Zerdeçal tüm dünyada mükemmel bir şifacı olarak bilinir hale geldi. Muazzam farmakolojik etkileri olan çok sayıda şifa bileşiği vardır.

Bir tencerede 1 su bardağı suyu kaynatın. Suyu ateşten aldıktan sonra zerdeçal tozunu ekleyin. Toz suda çözülene kadar karıştırın. Çözeltiye bir bezi batırın ve fazla suyu sıkın. Göz kapaklarına sıcak kompres olarak uygulayın.

5- Tarçın
Tarçın, gözün kanlanmasına neden olan bakteri enfeksiyonlarına karşı savaşmaya yardımcı olur.

Bir tencereye 1 su bardağı su koyup kaynatın. Ateşten alın ve 1 çay kaşığı tarçın tozu ve 1 damla tarçın yağı ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra kanlanmış gözünüzü yıkamak için kullanın.  Bu karışımı bir hafta süreyle günde iki kez gözlerinizi yıkamak için kullanın.

6- Soğuk kompres
Kanlanan göz için en güvenli ve en basit ilaçlardan biri soğuk komprestir. 1 su bardağı suyu buzdolabında en az 30 dakika soğutun. Sonra 5 damla lavanta yağı ekleyin. Karışımı bir havluya dökün ve gözünüzün kapağına koyun. Birkaç saat boyunca bırakın. Bu işlemi bir hafta günde iki defa uygulayın. Göz kapağı iltihabınız varsa işte çözümler

6. Salatalık
Salatalık, gözlerdeki şişliklere iyi gelmesinin yanı sıra gözün kanlanmasının tedavisinde de etkilidir. Salatalıkları buzdolabında saklamayı bir alışkanlık haline getirin.

Bir havluyu suya batırın ve fazla suyunu sıkın. Havluyu 15 dakika buzdolabında bekletin. Çıkarın ve göz kapağınızın üzerine birkaç dakika bırakın. Buzdolabında beklettiğiniz soğuk 2 dilim salatalığı havludan sonra göz kapaklarınıza koyun ve 30 dakika bekletin. İşlemi günde 3 kez tekrarlayabilirsiniz.

7- Bal
Ham bal, antibakteriyel özelliklerde olağanüstüdür. Bakterilerin öldürülmesi ve yaraların iyileşmesinde balın olumlu etkileri dünyanın en eski tıp dergilerinde belgelenmiştir. Göz yorgunluğunuzu nasıl azaltabilirsiniz

2 çorba kaşığı süt ile yarım çay kaşığı balı karıştırın. Bir tutam tuz ekleyin ve karışım soğuması için 5 dakika bekleyin. Karışımı bir göz damlası şişesinin içine dökün. Etkilenen gözlerinize 2-3 damla hazırladığınız solüsyondan uygulayın. Gözünüz iyileşene kadar günde birkaç defa tekrarlayın.

8- Elma sirkesi
Sirke, güçlü tıbbi değere sahip bir başka ev malzemesidir. Elma sirkesi antibakteriyel, antifungal ve antiviral özellikli güçlü bir kaynaktır. Bu nedenle kanlanan göz için çok etkili bir evde ilacıdır.

1 çay kaşığı elma sirkesi bir fincan sıcak suda inceltin ve sonra soğumaya bırakın. Pamukla göz çevrenizi iyice temizleyin. Bir göz damlası şişesine koyduğunuz sirkeli suyu, 2 damla olarak gözlerinize uygulayın. Günde birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Gözaltı torbalarından kurtulmanın 5 yolu

9- Probiyotikler
Probiyotikler, göz tedavisinde kullanılan geleneksel bir ilaçtır. Şaşırtıcı bir şekilde, bu evde yapılan çare her denediğinizde mucize yaratıyor. Probiyotikler iyi bakterilerle doludur. Probiyotiklerin en şaşırtıcı ve doğal kaynaklarından biri anne sütüdür. Anne sütü asidik değildir, antimikrobiyaldir ve yararlı bakterilerle doludur. Emziren bir anne iseniz şanslısınız. Göz kanlanmasından hızlıca kurtulmak için birkaç damla anne sütü ile gözlerinizi kolayca tedavi edebilirsiniz.

Anne sütü yoksa da endişelenmeyin, yoğurt suyunu tedavi için kullanabilirsiniz. 1 çay kaşığı yoğurt suyunu bir göz damlası şişesine koyun. Etkilenen gözlerinize birkaç damla yoğurt suyunu uygulayın. İşlemi her saat tekrarlayabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.