Gözünüzün Rengi, Sağlığınız Hakkında Neler Söylüyor?

0

Gözler ruhun aynası derler. Doktorlar da, irislerin renginin hangi sağlık sorunlarına yakalanma riskinizin yüksek olduğunu gösterebileceğini söylüyor.

Gözlerinizin rengi, hastalıklar konusunda bilgi verebilir mi? Doktorlar verebileceğini ifade ediyorlar.

Açık renkli gözler ışığa daha hassas
Mavi ya da yeşil göz rengine sahipseniz, güneşin zararlı UV ışınlarıyla ilgili olabilecek hastalık riskiniz yüksek demektir.

Açık renkli irisler, koyu renkli irislere kıyasla, ışık emici pigmentlerden daha azına sahiptir. Işığı absorbe edebilen bu pigmente “melanin” denir. Bu, koyu renkli deride bulunan pigmentle aynı pigmenttir. İrislerde yeterli melanin olmaması, makula dejenerasyona neden olabilir. Göz uzmanlarına göre, makula dejenerasyonu yaşlı insanlarda geri dönüşü olmayan görme kaybının önde gelen nedenidir.

Cilt kanseri gelişme riski
Genel olarak, irislerinde daha az ışık emici melanin pigmenti olan kişilerin derilerinde de daha az melanin pigmenti vardır. Başka bir deyişle, açık renkli gözleri olan kişiler, açık renkli bir cilde sahip olma eğilimindedirler. Bu nedenle doktorlara göre cilt kanserine karşı da hassastırlar. UV ışınları cilt kanserine neden olabilir ve melanin, güneşin verdiği UV ışınlarından cildi koruyabilir .

Gözlerinizin beyazı ne söylüyor?
İrislerin renginin yanı sıra, gözlerin beyazlarının rengi de kişinin sağlığı hakkında bir şeyler ortaya çıkarabilir. Göz bebeklerin beyaz kısmı tıbbi olarak “sklera” olarak bilinir.

Göz uzmanları, sklera’nın oldukça parlak beyaz olması gerektiğini söylüyor. Aksi takdirde bir sorun olabilir. Örneğin, kırmızı beyazlara sahip olmak göz kuruluğu veya tahrişi işaret edebilir. Alerjiden muzdarip insanlar, gözlerinin beyazlarının kırmızımsı olduğunu da fark edebilirler.

Sarı beyazlara sahip olmak, genellikle bir sarılık belirtisidir ve buna genellikle cildin sarı renk değişimi eşlik eder. Sarılık, karaciğere ilişkin bir sorunun belirtisidir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.