Grip ve Soğuk Algınlığı İçin Doğal Antiseptik: Ekinezya Çayı

0

Son günlerde grip ve soğuk algınlığı arttı. Ani sıcaklık değişimlerinin yaşanması, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların sıkça görüldüğü, tehlikeli bir dönemdir. Yaz aylarında hızlı çalışan vücut metabolizması, havaların soğumasıyla birlikte yavaşlamaya başlar. Bu doğal olgu, virüs ve bakterilerin, insan vücudunda yerleşerek hastalıkların ortaya çıkmasına yol açar.

Hastalıklardan Korunmak İçin Bağışıklık Sisteminin Güçlenmesi:

Bu önemli mevsim geçişi döneminde ve arkasından gelecek soğuk kış aylarında, hastalıklardan korunmanın en birinci yolu, vücut direncinin artırılmasıdır. Bunun için de, vitamin ve mineraller yönünden zengin, enerji oranı yüksek gıdalarla beslenilmeli, vücut ısısının yüksek tutulmasına dikkat edilmelidir.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi konusunda, son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda, pek çok doğal yöntemin de bu konuda etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Bu doğal yöntemlerden biri de ekinezya bitkisidir.

Ekinezya Bitkisinin Özellikleri:

Kirpi başı, kirpi otu  adlarıyla da bilinen ekinezya, doğal ortamlarda yetişen otsu bir bitkidir. Sağlık alanında ilk olarak, 18-19. yüzyıllarda, Kuzey Amerika’da yaşayan Kızılderililer tarafından, açık yaraların ve yılan sokmalarının tedavisinde kullanılmıştır. Daha sonraki dönemlerde, soğuk algınlığı, boğaz ağrıları ve alerji gibi hastalıklara da iyi geldiği anlaşılmıştır.

20. yüzyılın ortalarında, alternatif tıpa olan ilginin artması, bu alanda yapılan araştırmaların ilerlemesi sonucunda, ekinezya bitkisi içeriğinde, bağışıklık sistemini güçlendiren ve iltihap oluşumunu önlemede etkili pek çok maddenin bulunduğu ortaya çıkmıştır. Bu özelliklerinden dolayı, ilaç sektöründe, grip ve soğuk algınlığına karşı, önleyici ve tedavi edici ilaçların yapımında kullanılmaya başlanmıştır.

Ekinezya Çayının Faydaları:

Alternatif tıp alanında, ekinezya bitkisi, genellikle çayı demlenerek kullanılır. Bir fincan kaynar suya bir çay kaşığı ekinezya yaprağı atılarak beş dakika demlenir. Bir çay kaşığı bal ve bir dilim limonla tatlandırılıp sıcak sıcak içilir. Günde üç defa düzenli olarak içildiğinde, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Hastalıklara yol açan virüs ve bakterilere karşı metabolizmanın direncini artırmaya yardımcı olur.

Ekinezya çayının, bu faydalarından dolayı, kış aylarında düzenli olarak içilmesi önerilmektedir. Bilinen bir yan etkisi olmamakla beraber, iki haftadan fazla sürekli olarak içilmemesi, bir hafta kadar ara verilmesi gerekmektedir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.