Günde 1 Avokado Kolestrolü Düşürüyor

0

Avokadoya olan düşkünlüğünüz aslında sizin için ciddi anlamda faydalı olacak. Son dönemlerde tamamlanan bir çalışmanın sonuçları günde bir avokado tüketmenin kötü kolestrolü düşürdüğünü kanıtladı. En azından kilolu ve obez insanlarda.

Avokado Kötü Ününü Siliyor
Avokadonun içindeki yağ oranı ve sağladığı yüksek kalori nedeniyle kötü bir ünü vardı. Ancak araştırmacılara göre içinde bulunan tekli doymamış yağlar avokadonun kötü kolestrol seviyesini düşürmesini sağlıyor.
Yapılan araştırma sırasında bilim adamları katılımcı olan 45 kilolu ya da obez insandan iki hafta boyunca genel Amerikan beslenme tarzında beslenmelerini istediler. Bu tarza göre vücudun elde ettiği kalorilerin yüzde 51’i karbonhidratlardan, yüzde 34’ü yağlardan ve yüzde 16’sı proteinlerden sağlanıyor. Böylece herkes için kolestrol ve diğer ölçümlemelerde kullanılabilecek ortak bir temel oluşturulmuş olacaktı.
Sonrasında katılımcılardan 3 farklı diyeti tesadüfi bir sırayla uygulamaları istendi. Birincisi yağ oranı düşük ve avokado yenmeyen bir diyetti. Gelen kalorilerin sadece yüzde 24’ü yağlardan sağlanıyordu. İkincisi yağ oranı ortalama seviyede yani yüzde 34 oranında ancak avokado yenmeyen bir diyetti. Üçüncüsü ise yine kalori kaynağı yüzde 34 yağlardan olan ancak her gün bir avokado yenen yumuşak bir diyetti. Her diyet beşer hafta sürdü ve bu üç diyet arasında katılımcılar herhangi bir etki kayması olmasın diye ikişer hafta ara verdiler. Ayrıca çalışmada bir standart oluşturulması amacıyla her deneğe her diyet için aynı yemekler servis edildi.

Araştırma Sonrasında Avokado’nun Kötü Kolestrolü Düşürdüğü Tespit Edildi:
Çalışmanın sonunda uzmanlar vücuttaki iki tür kalp hastalıklarını artıran kolestrolün de düştüğünü gördüler.
Pen State Üniversitesi’nden beslenme uzmanı olan Prof. Dr. Penny M. Kris-Etherton yaptığı açıklamada, “Tabii bu çalışmaya göre hemen beslenme listenize avokado eklemeyin. Bu çalışma Amerikan tarzı beslenen insanlar üzerinde yapılmış. Çünkü bir avokado 200 kalori değerinde enerji sağlıyor. Bu nedenle siz de ancak avokadoyu eğer sürekli tükettiğiniz yüksek kalorili bir abur cubur varsa onunla değiştirerek beslenme listenize ekleyin.” dedi.

Nasıl Düşürdüğü Bilinmiyor
Kris-Etherton açıklamalarının devamında “ Nedenini tam olarak bilmiyoruz. Belki içindeki lifler buna neden oluyor olabilir. Ya da onda bulunan bir madde de bu kolestrol düşürücü etkiye neden olabilir.” açıklamasını yaptı.
Tabii beslenme alışkanlığınıza her gün bir avokado eklemeden önce onun yılın belirli dönemlerinde oldukça pahalı bir ürün olduğunu dikkate almanızı tavsiye ederiz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.