Sabahları Neden Güneş Gözlüğü Takmamalısınız?

0

Güneşli yaz günlerinde cildimizi güneşten korumaya çalışıyoruz. Yüksek faktöre sahip güneş kremi güneş yanığını önler. Aynı şekilde, güneş gözlüğü takarak kendimizi keskin güneş ışınlarından koruyoruz. Fakat güneş gözlüğü takmanın gözleriniz için her zaman iyi olmadığını biliyor muydunuz?

Göz hasarı
ABD Ulusal Göz Enstitüsü’nden 2014 yılında yayınlanan bir araştırma, UV ışınlarının göz merceği proteinine zarar verebileceğini göstermektedir. Zamanla, bu katarakt denilen göz hastalığıyla sonuçlanabilir. Ek olarak, UV hasarının makula dejenerasyonu yapma riski olduğuna dair işaretler de vardır. Bu yaşa bağlı körlükte önemli bir faktördür. Fotokeratit adı verilen kısa süreli göz hasarına güneş neden olabilir. İnsanlar için bu genellikle geçici körlüğe veya bulanık görmeye neden olur. Güneş Gözlüğünüz Yüz Şeklinize Uygun Mu?

Fakat uzmanlar UV ışığıyla ilgili en yaygın sorunun farklı olduğunu belirtiyorlar. Herhangi bir koruma takmadığınızda, ışık doğrudan gözlerinize nüfuz eder ve gözleriniz buna çok duyarlıdır. Güneşin gözlerinize verdiği zararı artırabilecek bazı faktörler de vardır. Harvard Medical School’dan Dr. Stephen Foster, su, kar ve araç camlarından yansıyan güneş ışığının gözlere gönderdiği UV ışınlarını iki katına çıkardığını belirtiyor. Ek olarak, yüksek yerlerde güneş ışınları daha güçlüdür. Yani gözünüz daha fazla hasar alabilir. Neden Koyu Renk Camlı Güneş Gözlüğü Takmalı?

UVA ve UVB koruması
Bir çift güneş gözlüğü satın alırken, sundukları UVA korumasına ve UVB korumasına bakmak önemlidir. Güneş gözlüklerinin bu ışınlardan yüzde 99 veya 100 oranında koruma sağlayıp sağlamadığını görmek için her zaman etikete bakın. Fiyatı genellikle bir fark yaratmaz. Ayrıca güneş gözlüğü olarak her zaman büyük gözlük alın. Örneğin, küçük yuvarlak John Lennon gözlükleri gözlerinize farklı açılardan giren dağınık ışınlara neden olması nedeniyle pek bir koruma sağlamaz. Güneş Gözlüklerinizdeki Çizikler Tamamen Giderilebilir

Güneş gözlüğü takmamanız gereken saatler
Bu nedenle, gözlerinizi elinizden gelenin en iyisini yapmak istiyorsanız, dışarı çıkarken iyi bir güneş gözlüğü takın. Yine de güneş gözlüğü takmamanın akıllıca olacağı saatler var. Araştırmalar, sabahları parlak güneş ışığına maruz kalan kişilerin akşamları uykuya dalmakta daha kolay zaman geçirdiklerini göstermektedir. Bunun nedeni sabah ışığının biyolojik ritminizi etkilemesidir. Sabah güneş gözlüklerini takmak bu ritmi bozar ve akşamları daha yavaş uykuya dalmanıza neden olur. Bu nedenle doğrudan güneşe fazla bakmamanız ve sabah 9’a kadar güneş gözlüğü takmamanız tavsiye ediliyor. Güneş Gözlükleri Nasıl Temizlenmeli?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.