Güneşe Çıkarken Yaptığımız 7 Hata

0

Dermatologlar cilt kanseri ve yaşlanma belirtilerine karşı cildinizi korumak için hepimizin sürekli yaptığı hataları sıraladılar. Bu yazıyı okuduktan sonra dışarı çıkarken ve güneş kremi kullanırken çok daha farklı bir gözle bakacaksınız.

Yanlış 1: Güneş kremini sadece dışarıya çıkarken sürülür

Emory Üniversitesi Cilt Kanseri Vakfı baş dermatoloji  bölüm başkanı Dr. Cheryl Gustafson, güneşin zararlı ışınlarından korunmak için yılın 365 günü önlem alınması gerektiğini belirtiyor. Birçok kişinin plaja giderken veya dışarıya çıktığında güneş kremi kullandığını belirten uzmanlar, araba kullanırken veya pencere önünde kahve içerken de güneş ışınlarına maruz kalındığının altını çiziyorlar. Washington Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmada, ölümcül cilt kanseri vakalarının yarısından çoğunun çok daha fazla UV ışınlarına maruz kalan vucudun sol tarafından meydana geldiğini gösterdi. Yani araç sürücülerinin sol tarafları daha fazla güneş aldığı için cilt kandesi vucudun sol bölümünde başlıyor. Sürücülerin sağ tarafta bulunduğu Avusturlya’da ise bu oran sağ taraf olarak değişiyor. Uzmanlar güneş kremlerinin hergün vucudun her bölümüne kullanılmasını öneriyor. Yüz için de SPF içeren yüz nemlendiricileri kullanılmalı.

Yanlış 2: Yüksek koruma bununan kremle güneşte daha uzun süre kalınır

Kullanacağınız güneş kreminin koruma faktörü ne kadar büyükse,kendizi o denil güvende hissetmeniz doğru değildirdi. Koruma faktörünün büyümesi, sizi dana fazla korumayacaktır. Yapılan araştırmalar, yüksek faktör kullanan kişilerin güneşte daha uzun süre kaldıklarını ve bundan dolayı daha fazla UV ışınlarına maruz kaldıklarını gösteriyor. Ayrıca uzmanlar, suya girip çıktıktan sonra güneş kremlerinin koruma faktörünün düştüğünü ve sürekli olarak güneş kreminin yenilenmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Yanlış3: Bir miktar güneş kremi yeter

Güneş kremini yeterince kullanmalısınız. Ve her yaz güneş kremini yenilemeniz gerekiyor. Uzmanlar, bir vucud için kullanılması gereken güneş kremi miktarını bir golf topu büyüklüğü olarak nitelendiriyorlar. Tüm gün güneşte kalacaksanız, bir günde bir şişe güneş kreminin 4 de birini bitirmeniz gerekiyor.

Yanlış4: Zamanı geçse de güneş kremi kullanılır

Eski güneş kremini kullanacaksanız, mutlaka son kullanma tarihini kontrol edin. Eğer tarihi geçmiş bir güneş kreminiz varsa, içinde kimyasalların etkisinin kalmadığını düşünmeniz gerekir. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için güneş kreminizin yeni olması çok önemlidir. Güneş kremini bütün sene boyunca torpido gözünde veya bagajda saklamak da içindeki kimyasalların bozulmasına neden olur.

Yanlış 5: Sadece Sprey güneş koruyucusu kullanın

Deniz kenarında genellikle sprey güneş kremleri kullanımı tercih ediliyor. Srey şişelerin sağlık riske taşıyıp taşımadığı henüz bilinmiyor. Ancak uzmanlar özellikle çocukların srey güneş kremlerini sıkarken, güneş kremlerini teneffüs ettiklerini vurguluyorlar. Sprey şeklindeki güneş kremini vucudunuza sürerken önce elinize sıkın. Çünkü özellikle rüzgarlı havalarda srey güneş kremini vucudunuza sıkmakta sıkıntı yaşabilirsiniz. Aynı bölgeleri birkaç kez üzerinden geçmeniz gerekebilir.

Yanlış6: Kulak, kafa derisi ve dudakların korunması gerekmiyor

Güneş kremini en çok hangi bölgelerinize sürüyorsunuz. Kollar, bacaklar, göğüs, sırt bölümleri güneş kremi sürdüğümüz yerler. Peki güneşe maruz kalan ama korumamayı düşünmediğimiz bölgelerimiz. Uzmanlar, cilt kanserinin derinin üst tabakasından başlayarak, zamanla aşağı tabakalara indiğini gösteriyor. Bunun için kulak, dudak, ellerimizin ve ayaklarımızın üstünü ve kafa derimizi de korumamız gerekiyor. Dudaklarınıza her iki saatte bir koruyucu sürün. Kafa derinizi de saçlar için özel olarak üretilen koruyucular sürerek koruyun.

Yanlış7: Denize girdikten sonra güneş kremi sürmek

Güneş kreminin etkisini arttırmak için evden çıkmadan tüm vücudunuza güneş kremini sürün. Böylece güneş kremini vucudunuz güneşe maruz kalmadan emecektir. Bunun için mutlaka evde güneş kremini uygulayarak dışarıya çıkın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.