Güneşli Havalarda Yapılan Hatalar

0

Güneş yine yüzünü göstermeye başladı. Havaların ısınmasıyla boş vakitflerimizi açık havada geçirmeye başladık. Ancak açık havada olmak bazı önlemler almamızı gerektiriyor. Aksi takdirde güneş ışınları farkında olmadan bize çok büyük zararlar verebilir. Bu yazımızda dünyaca ünlü dermotologların tavsiyeleriyle açık havada yaptığımız hatalara yer vereceğiz. Bu yazıyı okuduktan sonra açık havaya çıkarken daha dikkatli olacaksınız.

 

Günlük hayatınızda da güneş kremi kullanın

Birçok kişi eğer güneşlenmeye gitmiyorsa o zaman güneş kremi kullanmıyor. Oysa güneşın zararlı ışınlarından korunmak için hava yağmurlu bile olsa güneş kremi mutlaka kullanmalısınız.

 

Makyaj ürünleri de güneş koruması sağlamalı

Kadınların güneş ışınlarının zararlarından korunması için makyaj ürünlerine SPF veya BB  özelliği ekleniyor. Ancak korunma sağlanması için özellikle SPF’den fazla miktarda kullanılması gerekiyor. Oysa siz fondöteni ne miktarda kullanıyorsunuz? Bunun için makyaj malzemelerinde SPF var diye güneş kremi kullanmamazlık yapmayın. Etkili SPF’ye ulaşmak için santimetrekare başına 2 mg kullanmanız gerekir. Bu yüzden her gün yüz, boyun ve göğüs bölgesini kapsayacak şekilde kullanın.

 

Bulutlu günlerde korumayı atlamayın

Bulutlu ve havanın kapalı olduğu günlerde korumayı atlamayın. Unutmayın UVA ışınları yılda 365 gün dünyaya ulaşmaktadır. Bu ışınlar araba ve hatta ofis pencerelerinden geçerek sizi bulmaktadır. UVA ışınları deri kanseri gelişimine ayrıca cildin erken yaşlanmasına katkıda bulunur. Yani, hava güneşli olmasa bile güneş kremi sürmeyi ve güneş gözlüğü takmayı unutmayın.

 

Cildinizin her yerini koruyun

Güneş kremi sürerken bazen bazı bölgeler atlanır. En çok atlanan bölgeler, kafa derisi, kulaklar, eller ve burundur. Ayrıca dudaklar da en çok ihmal edilen bölgedir. Unutmayın en küçük bir alandan bile zararlı ışınları alabilirsiniz. Dudaklarınıza daima dudak kremi sürün. Ama SPF içeren bir dudak kremi kullandığınızdan emin olun.

 

Egzersiz sırasında sürekli güneş kremi sürün

Sadece yüzmeye gidildiğinde güneş kreminin tekrarlanması gerekir gibi bir kanı vardır. Oysa açık havada egzersiz sırasında terleme ile güneş kreminin etkisi azalabilir. Bunun için açık havada egzersiz yaparken her iki saatte bir güneş kremini yeniden sürün.

 

Giyim size koruma sağlamaz

Bir çok kişi giyimli olduğu zaman güneşin zararlı ışınlarından korunduğunu sanır. Oysa bir t-shirt sadece 7 SPF sağlar. Yüzünüz gibi hassas bölgeleri kesinlikle t-sirt koyarak korumaya çalışmayın. Aynı şekilde gözlük kullanmadan önce gözlerinizi de güneş kremi sürün. Işınlardan koruyucu giysi ve şapkalar kullanmanızı öneriyoruz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.