Güneşten Yeterli D Vitamini Nasıl Alınır?

0

Pek çok kişi cilt hasarından ve cilt kanserinden korkarak güneşe çıkmamayı tercih eder. Oysa ki bu iyi bir fikir değildir. Çünkü güneş en iyi D vitamini kaynağıdır.

D vitamini osteoporoz riskini azaltmak için önemlidir. Çünkü bu vitamin, kemiklerin güçlendirilmesi için gerekli olan kalsiyum emiliminde yardımcı olur.

Ayrıca, D vitamini ruh halini iyileştirmede etkilidir. Bu depresyon ve anksiyete için tamamen doğal ve yan etkisiz bir çözümdür!

Uzmanlar, vücutta yeterli D vitamininin bulunmamasının, kas güçsüzlüğü nedeniyle yorgun hissetmenize neden olabileceğini söylüyor. Ayrıca, sayısız çalışma, D vitamininin belirli kanser türlerine yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini ortaya koymaktadır.

Beslenme yoluyla yeterli D vitamini almak istiyorsanız, yüksek miktarda mantar, somon, konserve ton balığı veya sardalye, sığır karaciğeri ve yumurta sarısı tüketmeniz gerekir. Güneş ise, en iyi D vitamini alabileceğiniz kaynaktır.

Peki, güzelliğinizi ve sağlığınızı tehlikeye atmadan D vitaminini nasıl alabilirsiniz? İşte size bazı ipuçları…

10:00 – 16:00 saatleri arasında güneşe çıkmayın
Uzmanlara göre, D vitamini ihtiyacınızı sabah 10’dan önce ve öğleden sonra 4’ten sonra güneşten elde etmek en iyi yoldur.

Cildinizi güneşe karşı açıkta bırakın
10:00 ve 16:00 saatleri arası hariç, D vitaminini daha fazla almak için cildinizi güneşe gösterin. Tüm vücudunuzun yaklaşık 1/3’ünü güneşe maruz bırakan kıyafetleri tercih etmeniz önerilir.

Güneş altında 30 dakika
Uzmanlar, haftada en az 3 gün, güneşin altında 10 ila 30 dakika arasında zaman geçirmeniz gerektiğini vurguluyor. Tabii ki yukarıdaki ilk iki ipucunu aklınızda bulundurun.

Koyu tenlilere daha fazla güneş
Koyu bir cildiniz varsa, yeterli miktarda D vitamini aldığınızdan emin olmak için güneşin altında 30 dakikadan biraz daha fazla zaman geçirmeniz gerekebilir.

Şapka ve güneş gözlüğü
Herkes çok fazla güneşin erken yaşlanma belirtilerine neden olabileceğini bilir. İnce çizgilerden ve kırışıklıklardan uzak kalmak istiyorsanız, D vitamini için güneşten yararlanırken, geniş kenarlı bir şapka giymeniz yeterlidir.

Aynı zamanda güneşten gözlerin etrafındaki hassas ciltleri korumak için güneş gözlüğü kullanılması da önerilir.


Share.

About Author

Comments are closed.