H Vitamini (Biyotin) Nedir ve Nelerden Elde Edilir?

0

H vitamini, çok fazla bilinmeyen ama hem sağlığımız hem de güzelliğimiz için çok önemli bir vitamindir. Özellikle saç sağlığı konusunda biyotin adıyla H vitamini çok fazla kullanılır.

H vitamini ile ilgili bilinmesi gereken aslında B vitamininin geniş ailesinin bir üyesidir. B7 vitamini ya da biyotin olarak da adlandırılır. Güneşten yeterli D vitamini nasıl alınır?

Vitamin H, genellikle saç sağlığıyla ilişkilidir ve saç vitamini olarak bilinir. Bu vitamin saç dökülme ve saç incelmesiyle mücadele eder. Ayrıca, saçın erken grileşmesini de önlediği bilinmektedir. H vitamini tarafından sunulan birçok saç yararından dolayı, saç güçlendirici şampuanlardan saç büyümesini uyaran kremlere ve jellere kadar biyotin içeren çok sayıda ürün vardır.

H vitamini sadece saçlar için değil, cildin güzel ve genç görünmesi için ve genel sağlık açısından da pek çok fayda sağlar. İşte H vitamininin sağlık faydaları… Parlayan bir cilt için en iyi 6 vitamin

Kan şekeri seviyesini düzenler
Diyabet hastaları ve prediyabetikler, kandaki şeker seviyelerini kontrol edebildiğinden, H vitamininden çok fayda sağlayabilir.

Metabolizmayı hızlandırır
H vitamini içeren birçok kilo kaybı takviyesi vardır. Söz konusu vitaminin metabolizmayı hızlandırdığı ve fazla kiloların daha hızlı bir şekilde azaltılmasını sağladığı bilinmektedir. Enerji seviyelerindeki bir artış da bundan kaynaklanır. İşte göbek eritebilecek vitamin

Düşük kalp hastalığı riski
Kalp hastalığı için birçok risk faktörlerinden biri yüksek kötü kolesterol seviyeleridir. Kolesterolünüz yüksekse, H vitamini kullanmayı düşünebilirsiniz çünkü kötü kolesterolü azaltmada yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Beyin ve sinir sağlığı
B vitaminleri, beyin ve sinir sağlığını destekleme yetenekleri ile bilinir. H vitamini aslında bu tür besin öğelerinin bir parçası olduğu için, bilim adamları, sinir sisteminizi mükemmel bir şekilde korumak için iyi miktarlarda H vitamini elde etmenizin öneme vurgu yaparlar. Saç için E vitamini kullanmanın 8 nedeni

H vitamininin sunabileceği çok daha fazla fayda var. Vitaminin yararlarından faydalanmak için, H vitamini içeren besinlere sofranızda bolca yer verin. Bu vitaminin en iyi gıda kaynaklarından bazıları şunlardır:

  • Karaciğer ve böbrek gibi organ etleri
  • Sığır eti, tavuk ve balık
  • Yumurta sarısı
  • Süt, peynir ve tereyağı
  • Muz ve ahududu gibi meyveler
  • Fındık
  • Fasulyeler
  • Tam buğday ve kepekli ürünler


Paylaş.

About Author

Comments are closed.