Hafızanızı Doğal Olarak Artıracak 5 Şey

0

Zihniniz bir nevi kas gibidir. Ne kadar çok kullanırsanız, hafızanız o kadar iyi olur. Biraz egzersiz yapmanın yanı sıra, hafızayı güçlendiren beş ev ilaçı daha var.

Uçucu Yağların Kokusunu Yakalayın
Küçük bir şişe biberiye veya fesleğen esansiyel yağı satın alın. Beyin dalgalarının testleri, bu kokuların herhangi birinin solunmasının beynin beta dalgaları üretimini arttırdığını ve bu da farkındalığın arttığını göstermektedir. Yapmanız gereken tek şey saçınıza, bileklerinize veya giysilerinize yağ sürmektir. Hafızayı Güçlendiren Besinler

Müzik Dinleyin
Sık sık müzik dinleyin ve çeşitli türleri örnekleyin. Araştırmacılar, müzik dinlemenin konsantre olma yeteneğinizi artırabildiğini ve öğrendiklerinizi hatırlamanıza yardımcı olabileceğini buldular. Bazı müzik türleri aslında beyin nöronlarının daha hızlı ateş etmesine neden olur. Vuruş ne kadar hızlı olursa, beyin o kadar çok yanıt verir.

Stresi azaltın
Gergin insanların vücutlarında yüksek düzeyde stres hormonları vardır. Zamanla, bu hormonlar beynin hafızayı kontrol eden kısmı olan hipokampusu etkileyebilir. Bir hamakta sallanmadan çocuklarınız veya torunlarınızla parmak boyamaya kadar basit ve eğlenceli bir şey veya meditasyon yapmak zorunda değilsiniz. İyi Bir Hafıza İyi Beslenmeyle Mümkün!

Kahve Sayısı
Kafeinli içecekler içiyorsanız, konsantre olma yeteneğinizde kısa süreli bir artış elde edersiniz. Ve uzun vadeli faydalar da olabilir. Araştırmacılar, günde üç veya dört fincan kahve içen yaşlı insanların hafıza kaybı yaşama olasılığının günde bir bardak veya daha az içen insanlardan daha az olduğu sonucuna vardı.

Egzersiz yapmak
Beyne kan akışını artırmak için harekete geçin. Egzersizin beyindeki sinir hücresi sayısını artırabileceğine dair bazı kanıtlar bile var. Her türlü düzenli egzersiz, ancak özellikle yürüyüş ve bisiklet gibi aerobik egzersizler yapılacaktır. Egzersiz aynı zamanda diyabet, felç ve yüksek tansiyon gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur ve bunların tümü hafıza kaybına katkıda bulunabilir. Olaylar ve Duygular Hafızaya Birlikte Depo Edilir


Paylaş.

About Author

Comments are closed.