Hafta Sonları Çok Uyumanın Ciddi Dezavantajı

0

Hafta sonları uyumaktan hoşlanıyor musunuz? Alarmı kapatmak ve bir cumartesi sabahı birkaç saat daha uyumak iyi bir fikir gibi görünebilir, ancak son zamanlarda yapılan bir araştırma, hafta sonu boyunca bu ekstra uyku size yarar değil zarar veriyor.

Bu, mantıksız gelebilir, çünkü yetersiz uyku, metabolik konular, anksiyete bozuklukları, kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve hatta felç gibi birçok sağlık sonucuna bağlıdır. Uygun miktarda uyku almak beyninizin sağlığı için de önemlidir. Mümkün olduğunda daha fazla uyumamalımıyız? Evet uyumamalısınız. Yerde Uyumak İçin 4 İyi Neden

Colorado Boulder Üniversitesi’nden araştırmacılar, yakın zamanda üç gruptan oluşan kapsamlı bir uyku çalışmasına katılmak için sağlıklı genç yetişkinleri aldı. İlk grup her gece dokuz saat uyumaya başladı. İkinci gruba her gece sadece beş saat izin verildi ve üçüncü grup beş gece beş saat uyudular, ancak hafta sonundaki iki gece için istedikleri kadar uyuyabildiler, ardından sadece iki gece daha uyudular. Karanlıkta Uyumak İçin Ciddi Bir Sebep Daha Ortaya Çıktı

Katılımcıların yetersiz uyku aldığı her iki grupta, akşam yemeğinden sonra atıştırmalıkları artırma olasılıkları daha yüksekti ve dokuz günlük deney boyunca hepsinin ağırlığı arttı.

Ek atıştırma, garip uyku programlarına sahip kişilerin kilo almasının tek nedeni değildir. Vücudunuzun insülin üretimi üzerindeki uykunun yanı sıra bir dizi faktör vardır.

Hafta sonlarında ertelemeden elde edebileceğiniz ekstra uyku saatleri, uyku eksikliğiyle ilişkili riskleri azaltmak veya hatta azaltmak için yeterli değil, aynı zamanda “sirkadiyen ritminizi” veya uyku döngüsünü aniden ayarlamak kendi serisiyle ilişkilidir. İlk Gece Farklı Yatakta Neden İyi Uyuyamayız?

Uzmanlara göre, sirkadiyen ritim kaybı veya uyku / uyanıklık döngüsü de gelecekteki uyku kaybı ve obezite veya kardiyovasküler hastalık geliştirme riski ile ilişkilidir.

Yetersiz uykuyu telafi etmenin daha iyi bir yolu var mı? Öğleden sonraları 20-30 dakika şekerleme mükemmel bir telafidir.


Share.

About Author

Comments are closed.