Hamilelerin Kullanmaması Gereken Güzellik Maddeleri

0

Ortalama bir yetişkin her gün dokuz kişisel bakım ürünü kullanmaktadır. Duşta yüz yıkama, vücut yıkama, exfoliator, şampuan ve kremi kullanıyor olabilirsiniz. Losyonlar, yüz kremleri, güneş kremi, parfüm, saç ürünleri ve makyaj devreye girer.

Hayatımızın her aşamasında riskli maddelerden kaçınmalıyız ama hamilelik kadınların özellikle dikkatli olması gereken bir dönem.

Bu bakım ürünlerinde bulunan toksit maddeler, gebe annelerden bebeklerine geçerek önemli ölçüde zarar vermektedir.

Parabenler
Genel olarak: vücut losyonu, şampuan, yüz temizleyici, vücut yıkama, temel ve pomatlar olarak kullanıyoruz.

Neden kaçınmalısınız:“Parabenlerle ilgili en büyük endişe, kadın üreme sisteminin ve sekonder cinsel özelliklerin gelişmesinden ve düzenlenmesinden sorumlu olan hormonu östrojen taklit edebilme kabiliyetidir” diye açıklıyor uzmanlar. Avrupa Birliği, parabenleri çocuklara yönelik ürünler için yasakladı, bu nedenle hamile kadınlar daha ilerici kimyasal politikalar içeren ülkelerin ne yaptığına dikkat etmeli. Çok kullanırsanız size zarar verebilecek güzellik ürünleri

Ftalatlar (Parfüm)
Genel olarak: Ojeler, sentetik koku ve saç spreyi olarak kullanılıyor.

Neden kaçınmalısınız: Fitalatlar vücudumuzun normal hormon fonksiyonlarına müdahele edebilir. Yine bu madde masum görünen parfümlerde bulunabilir. bunun için parfüm bileşenlerini tamamen ifşa eden firmaların ürünlerini kullanın.

Etanolaminler (MEA / DEA / ÇAY)
Genel olarak: Saç boyaları, parfüm, güneş kremi, ilaç, şampuan ve losyonlarda bulunur.

Neden kaçınılmalıdır: Etiketlerde çoğunlukla MEA, DEA, TEA, trietanolamin veya dietanolamin gibi görünen etanolaminler organ sistemi toksisitesine ve bazı kanserlere bağlı olabilir. Aslında, AB DEA’yı kozmetik ürünlerde yasakladı. Yapılan bir çalışma, annenin DEA’ya maruz kalması durumunda, bebekte hafıza fonksiyonunun ve beyin gelişiminin kalıcı olarak etkileneceğini göstermektedir.

BHA ve BHT
Genel olarak: Göz farı, ruj, nemlendirici, bebek bezi kremleri, allık ve yüz pudrası bulunur.

Neden kaçınılmalıdır: Bu kimyasallar kozmetiklerde koruyucular olarak kullanılır ve hormon bozucular gibi davranabilir. Gelişimsel sorunlara yol açabileceği gibi hamile kadınları ve bebekleri özellikle savunmasız hale getirebileceklerine dair kanıtlar var.

Retinil Palmitat ve Retinol (Vitamin A)
Genel olarak: Nemlendiriciler ve yaşlanma karşıtı cilt bakım ürünlerinde kullanılıyor.

Neden kaçınılmalıdır: Retinoidler, cilt kolajeninin parçalanmasını önleyen ve böylece onları popüler bir antiaging aracı haline getiren bir vitamin A türüdür. Ancak gebelik sırasında yüksek dozda A vitamini tüketilmesi, muhtemelen doğum kusurlarına neden olduğu düşünülmektedir. Doktorlar, gebelik sırasında bu ürünleri kullanmamaları için kadınlara önerilerde bulunuyor. Bazı oral retinoidler, reçeteli sivilce ilacı Accutane gibi ilaçlarda da bulunuyor. Fetüs için çok tehlikeli olduğu bilinmektedir ve yalnızca hamilelik döneminde olmadığınız dönemlerde de kullanılması önerilmiyor. Parabenli ürünler neden kullanılmamalı?

Oksibenzon
Genel olarak: Güneş kremi, nemlendirici ve tıraş kreminde bulunur.

Neden kaçınılmalıdır: Oksibenzon vücutta östrojen gibi davranabilir ve hayvanlarda sperm üretimini değiştirdiği ortaya çıkmıştır. Endometriozis ve alerjik reaksiyonlarla da ilişkilidir. Cildi, içerdiği güneş kremi kullandığımızda önemli miktarda oksibenzon emer. ABD’de de insanların yüzde 90’ında oksibenzon fazlalığı bulunmaktadır.
Ayrıca anne sütünde de bulunduğu tespit edilmiştir.

Triklosan
Genel olarak: Tıraş kremi, antibakteriyel sıvı sabun, sabun barları ve diş macunlarında bulunur.

Neden kaçınılmalıdır: Bu kimyasal doğum kusurlarından kansere kadar her sonuçlanan hormonal dengesizlikler neden olabilir. Hamile kadınlar üzerindeki etkisi konusunda kesin bir kanıt bulunmamasına rağmen kimyasal olması sebebiyle kullanılması önerilmemektedir. Retinol mucize midir?

Hidrokinon veya Glutatyon
Genel Olarak: Cilt lekelerini yok eden kremler.

Neden kaçınılmalıdır: Birçok kimyasala kıyasla cildimiz bunları kolayca emdiği için hamilelik sırasında kimyasala maruz kalma oranını azaltmak için kullanılmaması öneriliyor.

Bunun yerine, hidrokuinon veya glutatyon içermeyen ürünler: Hamileyken cildi lekelerini yok eden kremleri tamamen önlemek en iyisidir. Bunun yerine, güneş ışınlarından sizi koruyan güvenli ürünler kullanın.

Diazolidinil Üre (Formaldehit)
Genel Olarak: Güneş kremi, losyon, saç kremi ve şampuanda bulunur.

Neden kaçınılmalıdır: Formaldehidin kullanım şekli koruyucu olmasıdır. Formaldehit bir kanserojendir. Bu madde “formülasyonda olduğu zaman orijinal kimyasalın başka bir şeye dönüştüğü anlamına gelen” yerinde “bir reaksiyon olarak bilinir. Yani formaldehit madde listesinde görünmez, ancak diazolidinil üre olabilir. Cilt bakım ürünlerinde olmaması gereken 8 madde

1,4-Dioksan (PEG veya Sodyum Laürat Sülfat)
Genel olarak: Banyo köpükleri, şampuan, sıvı sabun ve saç bakım ürünlerinde bulunur.

Neden kaçınılmalıdır: 1,4-dioksan, Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’na göre olası bir insan kanserojeni olarak sınıflandırılıyor. Bunu herhangi bir madde listesinde bulamazsınız, çünkü bu kimyasal, sodyum laüret sülfat gibi bazı yüzey aktif maddeler üretmek için kullanılan prosesin yan ürünüdür ve bileşen açıklaması gerektirmeyen tesadüfi bir bileşen olarak kabul edilmektedir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.