Hamilelikte Güvenle Kullanabileceğiniz Esansiyel Yağlar

0

Hamilelik süresince değişen hormonlar nedeniyle, hamile kadınlar farklı sorunlarla baş etmek zorunda kalır. Kusma, bulantı, şişen ayaklar, baş ve sırt ağrıları bu sorunlardan bazılarıdır. Kullanımı tamamen güvenli esansiyel yağlar ile hamilelikte yaşanan tüm sorunlara çözüm bulunabilir.

Gebeliğin ilk birkaç ayında, hormonlardaki ve kan şekerindeki değişimlerin neden olduğu bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Ayrıca, duygusal stres, aşırı yorgunluk, seyahat ve belirli gıda türleri de hamilelikte sorun yaratabilir.

Hamilelik sürecinde yaşanan sorunların üstesinden gelmek için kullanımı güvenli esansiyel yağlarla, şikayetleri tamamen ortadan kaldırmak ya da hafifletmek mümkün.

1. Lavanta yağı
Stresli hissettiğinizde, lavanta yağı daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Lavanta yağı, bulantı ve kusmayı önleyebilir. Lavanta esansiyel yağı kullanan hamile kadınlar, bulantı ve kusmanın geçmesinin yanı sıra daha enerjik ve daha az yorgun hissettiklerini de belirtmektedir. Ayrıca, hamilelikte yaşanan uyku sorunu için de lavanta yağı kullanılabilir.

Lavanta yağını nasıl kullanacaksınız?
1 damla lavanta yağı ile 1 çay kaşığı badem yağını karıştırın ve karışımı bir cam kavanoza aktarın. Baş ağrısı, stres veya anksiyete için alnınıza az miktarda uygulayın.

İyi bir uyku için de, bir pamuğa birkaç damla lavanta yağı dökün ve yatağınızın yanına koyun. Mide bulandırıcı yaşarken, kokuyu solumayın.

2. Nane yağı
Nane yağı, analjezik, antiseptik, karminatif, dekonjestan, anti ülser ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Hamilelik sırasında, nane yağı, lavanta yağı ile birlikte sabah bulantıları için güvenilir bir çözümdür.

Nane yağını nasıl kullanacaksınız?
Mide bulantısı ve kusmanın yanı sıra mide ekşimesi için bir damla nane yağını soluyabilirsiniz.

Ya da 1 tatlı kaşığı jojoba yağı ile 1 damla nane yağını birleştirin ve cildin kaşıntılı kısımlarına uygulayın.

3. Papatya yağı
Papatya doğal bir sakinleştirici ve yatıştırıcı olarak çalışır, bu yüzden endişe, depresif veya stresli hissedenler için harikadır. Hamilelik sırasında uzun süreli papatya yağı kullanımı zararlı olabileceğinden, bir ya da iki haftadan daha uzun süre kullanılmamalıdır.

Papatya yağını nasıl kullanacaksınız?
Papatya kokusu ile odayı doldurmak için bir difüzöre 2 damla papatya yağı koyun.

4. Zencefil yağı
Eğer zencefil kokusu rahatsız etmezse, mide bulantısı gibi hamilelikle ilgili sorunları gidermek için kullanılabilir.

Zencefil yağını nasıl kullanacaksınız?
Bir bardak sıcak suya 2 damla zencefil yağı ekleyin. Buharını soluyun. 3-4 gün boyunca günde bir kez tekrarlayın. Baş ağrısı veya sırt ağrısı için günde iki kez ağrılı bölgeye iki damla zencefil yağı sürün.

5. Okaliptüs yağı
Hamile kadınların şikayet ettiği bir diğer yaygın sorun şişmiş ayaklardır. Okaliptüs yağı güçlü bir analjeziktir, yani ağrıyı rahatlatır ve yürümenizi, hareket etmenizi kolaylaştırır. Aynı zamanda ayaktaki şişliği azaltacak bir anti-inflamatuardur.

Okaliptüs yağını nasıl kullanacaksınız?
1-2 damla okaliptüs yağı ile 1 tatlı kaşığı jojoba yağını karıştırın. Yağ karışımını kapaklı bir cam kavanoza koyun. İhtiyacınız olduğunda birkaç damla elinize alarak 5 ila 10 dakika arasında ayaklarınıza masaj yapın. Ardından da ayaklarınızı biraz yükseğe kaldırın. Bu yöntemi günde bir veya iki kez yapın.

6. Limon yağı
Limon, hamilelikle ilgili sorunların çözülmesine yardımcı olabilecek başka güvenli ve etkili bir ilaçtır. Limon yağının bebeğinize zarar vermeyeceğini bilerek güvenle kullanabilirsiniz.

Bir pamuğa 2 damla limon yağı dökün. Geceleri uyumadan önce yastığın altına koyun.

7. Çay ağacı yağı
Çay ağacı yağı, antimikrobiyal ve antiseptik özellikleri ile bilinmektedir. Hamileler için, çay ağacı yağı ayak ve ayak bileği iltihabını hafifleterek yardımcı olabilir.

2 damla çay ağacı yağı ile 1 çay kaşığı badem yağını karıştırın. Üç haftaya kadar günde iki kez ayak ve ayak bileklerine masaj yapmak için kullanın.

8. Bergamot yağı
Hamilelerde stresi azaltmak için bergamot yağı idealdir. Linalil asetat ve linalool içeren bergamot, hamile kadınlar üzerinde gevşetme etkisi vardır ve uzun süreli günlük bakım için kullanılabilir. Zihni sakinleştirmenin ve sinirleri yatıştırmanın etkili bir yoludur.

1 damla bergamot yağı ile 1 çay kaşığı üzüm çekirdeği yağını karıştırın. Yağ karışımını avuç içlerinize sürün ve yağı koklayın.

9. Selvi yağı
Hamilelerin vücutlarında oluşan çatlaklar, dermal yırtılmanın neden olduğu deri izlerine işaret eder. Hamile kadınlar arasında çok yaygındır. Selvi yağının hamile kadınlar arasında gerilmelerin azaltılmasında etkili olduğu bulunmuştur.

2 damla selvi yağı ile 1 tatlı kaşığı jojoba yağını karıştırın. Günde bir kez ince bir tabaka karın bölgenize sürün.

10. Portakal yağı
Anksiyeteyi hafifletmenin başka bir yolu portakal yağıdır. Portakal yağının solunması, hamilelikte rahatlığı artırmak ve stresi azaltmak için güvenli ve etkili bir yöntemdir.

Bir difüzöre 3 damla portakal yağı dökün. Odaya kokuyu yaymak için difüzörü kullanın. Bu haftada üç kez yapın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.