Hamilelikte Kaçınılması Gereken Cilt Bakım Ürünleri

0

Hamile olduğunuzda tabi cilt bakımı yapmalısınız. Ancak bu sırada cilt bakım ürünlerinden bulunan bazı maddelerden kaçınmanız gerekir. Uzmanların hamilelik sırasında kaçınmanız gereken maddeleri şöyle sıralıyor.

Retinol (A vitamini)
Bu A vitaminihih sentetik formu, genellikle kırışıklıklar ve yaşlanma ile savaşmak için cilde topikal olarak uygulanır. Ulusal Sağlık Enstitüleri gibi uzmanlara göre, sentetik A vitamini takviyelerinin doğum kusurlarına neden olduğu bilinmektedir. Riskler, hamilelik sırasında topikal olarak da kaçınılması gerektiği anlamına gelir. Hamilelikte Güvenle Kullanabileceğiniz Esansiyel Yağlar

Retinol ayrıca EWG (Environmental Working Group) veri tabanında toksisite açısından 10 üzerinden 9 olarak değerlendirilir. Doğal cilt bakım ürünlerinde sıklıkla bulunmasından dolayı bu zor olabilir.

Salisilik asit
Hamilelik sırasında hormon değişiklikleri yetişkin sivilce neden olabilir. Salisilik asit, sivilceyi kurutmak için kullanılır. İlaçın kullanılması halinde düşük veya doğum kusurlarına neden olabilir, bu nedenle hamilelik sırasında sivilce için topikal olarak kullanılmasından kaçınılması önerilir. Hamilelikte Rahatsızlıkları Azaltan Yağlar

Diğer kimyasallar
Yukarıdaki ikisi sadece hamilelik sırasında dikkat edilmesi gereken bir şey olsa da, konvansiyonel cilt bakım ürünlerinde bazı sorunlu içerikler var. Çevresel Çalışma Grubuna göre, etiketlerde dikkat edilmesi ve kaçınılması gereken bileşenlerden bazıları şunlardır: Hamilelik Çatlakları Nasıl Giderilir?

“Parfüm” (genellikle şirketin ifşa etmesi gerekmeyen ftalatlar, hormonu bozan plastikleştiriciler içerir)
DMDM hidantoin, diazolidinil üre, imidzaolidinil üre ve kuaternium-15 (formaldehit salıcıları)
Propil-, izopropil-, bütil- ve izobütil-parabenler (vücutta östrojen taklit eder)
Metilizotiyazolinon, metilkloroizotiyazolinon ve benzisotiyazolinon (koruyucular) Hamilelikte Saç Boyamak Güvenli mi?


Share.

About Author

Comments are closed.