Hamilelikte Saç Boyamak Güvenli mi?

0

Hamileyken, her şey değişir. Hamile olduğunuzda en sevdiğiniz kıyafetleri, yiyecekleri ve daha pek çok şeyden geçici olarak vazgeçebilirsiniz. Peki ya saç renginizden?

Hamilelik döneminde kadınlar saçlarını boyamaktan kaçınırlar. Boyadaki kimyasalların bebeğe zarar verebileceği endişesini taşırlar. Gerçekten saç boyaları bebeğe zarar verir mi? Hamileyken saçı boyamamak mı gerekir? Hamilelik hakkında bilinmeyen gerçekler

Üç ana nedenden dolayı hamilelik sırasında saçlar boyanabilir. Birincisi, saç boyasının çok az bir miktarı, saç derisi tarafından emilebilir ve kan dolaşımına girebilir. İkincisi, saç boyasına maruz kalan hamile hayvanlar hiçbir üreme hasarı belirtisi göstermemiştir. Ve son olarak, hamile kadınların veya bebeğin saçlarını boyayarak etkilendiğini iddia eden hiçbir rapor yoktur. Ancak;

Hamileyken saçları boyamanın zararı olmadığı belirtilse de yine doktorunuza danışmanızda fayda var. Ayrıca, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey daha var:

İkinci üç aylık döneme kadar bekleyin: Hamilelik hakkında ilginç bir gerçektir. Vücudunuzda yarışan tüm hormonlar saçlarınızın daha hızlı büyümesini sağlar. Hamileliğin ilk üç aylık dönemi bebeğin gelişimi için çok önemli bir zamandır. İlk 12 hafta, bebeğin büyük organ gelişiminin gerçekleştiği ve kaslarının, tırnak yataklarının ve saç köklerinin şekillenmeye başladığı zamandır. Saç derisi, saç boyasını göz ardı edilebilir miktarda kimyasal madde emmesine rağmen, yine de riske girmemekte yarar var. Hamilelik çatlakları nasıl giderilir?

Tüm saçı boyamaktan kaçının: Kök rötuşları ve köklerden uçlara tam renk değişimi, tek işlem rengi olarak adlandırılır. Bu tip renkli işlerde, saç boyası kafa derisi ile yakın temas halinde gelir. Bu nedenle saç tiplerine gelmeyecek türde saç boyatmayı tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Doğal saç boyama yöntemleri

Hamilelik sırasında saçlarınızı boyamak isterseniz doğal yollardan da bunu yapabilirsiniz.

Kına: Kına yüzyıllardır saçları boyamak için kullanılır. Siz de hamilelikte kına ile saçlarınızı boyamayı deneyebilirsiniz.

Çay: Saçlarınızdaki gri ve beyaz saç tellerinin kapatılmasını sağlar. Papatya çayı da, saçlarınızın rengini açmak isterseniz tercih edebileceğiniz bir yöntemdir. Çocuğunuzun zeki olması için hamilelik sırasında nasıl beslenmelisiniz?

Kahve: Eğer saçlarınızı koyulaştırmak isterseniz, kahve iyi bir tercih olabilir. Güçlü bir fincan espresso kahve, saç kremi ve kahve telvesi karışımı, saçınıza koyu bir gölge katmak için harikalar yaratır.

Pancar Suyu: Saçınıza pancar suyu uygulamak, güneşe çıktığınızda hayata gelen ince kırmızı renk tonunu verir. Daha turuncu bir renk istiyorsanız, havuç suyu deneyebilirsiniz.

Hamilelik sırasında saç boyamak için uyarılar
Herhangi bir saç boyası uygulamadan önce bir saç testi yapın, çünkü hormonal değişiklikler saçınızın istediğiniz renge dönüşme şeklini değiştirebilir. Bu yüzden, tatmin edici olmayan bir renk tonu ile bitmesini önlemek için saçın küçük bir bölümünde denemek en iyisidir.

Kutuyu dikkatlice uygulayınız. Hamilelikte ideal kilo kontrolü nedir?

Boyayı saçınıza uygularken daima eldiven giyin.

Kapalı alanda oturmayın. Saç boyasının kimyasalını solumak hem sizin hem de bebeğiniz için iyi değildir.

Boya tamamen çıkana kadar saçınızı iyice durulayın.

Amonyak veya peroksit içermeyen saç boyalarının gebelikte güvenli saç boyaları olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle, amonyak ve peroksit içermeyen markaları tercih edin.  Hamile kadınlar nasıl giyinmeli?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.