Harvard Üniversitesi’nin Araştırmasına Göre Kilo Almada ve Vermede Etkili 10 Gıda

0

Kilo vermek için uğraşırken sadece aç kalmanın yeterli olmadığını artık herkes biliyor. Yediğiniz gıdaların kalıcı bir incelik sağlamasını önemsiyorsanız uzmanların 20 yıla yakın bir süre izlediği 127.877 insandan çıkardığı derslere kulak vermekte fayda var.

Harvard araştırmacılarının The New England Journal of Medicine’de sonuçları yayınlanan araştırması, uyku süresi, fiziksel aktivite ve TV izleme süresi gibi yaşam tarzlarının ama en çok da bu tarzlara eşlik eden diyetlerin kilo alınması-verilmesi üzerindeki uzun süreli etkilerini ortaya koydu.

Araştırmaya göre, şekerli-tatlandırılmış içecekler, patates cipsleri, işlenmemiş etler, işlenmiş etten yapılan sandviçler ve patates gibi beş gıda uzun süreli kilo oluşumunun başlıca nedenleri.

Buna karşın, yeşil ve kırmızı sebzeler, özellikle yoğurt, fındık ve ceviz türü çerezler, meyve ve tam tahıl ekmekleri gibi diğer beş gıda ise uzun süreli kilo eritmeleriyle yakından ilişkili.

Araştırmacılar değerlendirmeye alınan 127.877 insanı deneyin başında herhangi bir kronik rahatsızlıkları olmayan ve obezlik sorunu yaşamayan insanlardan seçti. Bu insanları dört yıllık periyotlarla özellikle diyet alışkanlıkları gibi yaşam tarzlarına göre gözlemleyen ekip, 12 yıldan 20 yıla kadar süren bir zaman diliminde değişiklikleri titizlikle not etti.

Tabloda diyet düşmanı ya da dostu yiyecek türlerini gözden geçirdiğinizde patatesten kesinlikle uzak durulmasının ve bol bol yoğurt yenilmesinin hem sağlıklı hem ince bir vücuda uzun süreli etki yapacağını görüyoruz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.