Her Gün Soğan Yiyorsanız Vücudunuzda Olanlar

0

Soğan yüksek miktarda besleyicidir ve iyi miktarda protein ve lifin yanı sıra C vitamini, selenyum, folat ve çeşitli antioksidanları içerir. Soğanlardaki yırtılmaya neden olan sülfürik bileşikler bile, özellikle allisin bile kanser riskinizi azaltma gibi sağlık yararları sağlar. Her gün biraz soğan yemek gerçekten sizi sağlıklı yapabilir.

1. Düşük Kanser Riski
Soğanlar, kendine özgü kokularını veren bazı organosülfür bileşikleri içerir, ancak aynı zamanda her gün tükettiğimiz kanserojenleri detoksifiye etmeye çalışır. Bu daha düşük kanser riski demektir. Araştırmalar ne kadar çok soğan yerseniz o kadar fazla koruma sağlayacağınızı gösteriyor. Soğanla Yapabileceğiniz 12 İlginç İlaç

2. Düşük Diyabet Riski
Soğan ayrıca tip 2 diyabet geliştirme riskinizi azaltmak için de harikadır. Soğan yediğinizde, sisteminizde mevcut insülin miktarını arttırır.

3. Daha İyi Kardiyovasküler Sağlık
Soğanlar, tüm antioksidanlar gibi hücresel hasara neden olan serbest radikalleri etkisiz hale getirerek sağlığa fayda sağlayan kersetin adı verilen bir antioksidanda yüksektir . Ancak quercetin, atardamarları yumuşak ve elastik tutması bakımından özeldir.

4. Gelişmiş Bağışıklık Fonksiyonu
Soğandaki quercetin kalp sağlığını desteklemekten daha fazlasını yapar. Soğanların bağışıklık sistemini güçlendirmek için de içerdiği selenyum ile birlikte çalışır . Selenyum ve kersetin birlikte vücuttaki iltihabı azalttığı bulunmuştur. Soğan Kabuğunu Değerlendirebileceğiniz 7 İlginç Yer

5. Alerji Giderimi
Mevsimsel alerjiler kaşıntılı gözlere, burun akıntısına ve ağrıyan boğaza neden olur. Gerçekten rahatsızlık veriyor ve birçok insan rahatlama için alerji ilaçları alıyor. Bir dahaki sefere hap almadan önce bir miktar soğan yemeyi deneyin. Quercetin alerjiye neden olan ve enflamatuar bileşikleri bloke eder ve bu nedenle semptomlarda önemli bir azalma sağlayabilir.

6. Daha Az Gıda Zehirlenmesi Riski
Soğanlar bakteri üremesini yavaşlatan antibakteriyel bileşikler içerir. Sadece 7 güne kadar kesmek ve saklamak güvenli olmakla kalmaz, aynı zamanda herhangi bir öğünle soğan yemek, diğer bileşenlerden hastalanma riskini de azaltır.

7. Düşük kan pıhtılaşması riski
Soğan, rutin denilen ve tehlikeli pıhtıların oluşumunu önleyebilecek bir şey içerir. İlginç bir şekilde, bir atardamarda oluşan pıhtılar trombositler bakımından zengindir, ancak damarlarda bulunan pıhtılar fibrin bakımından yüksektir . Rutin’in aslında her iki türü de çözdüğü bulunmuştur. Yarım Kalan Soğanı Saklama Yöntemi

8. Geliştirilmiş Uyku ve Ruh Hali
Uykuyla ilgili birçok kimyasal işlem vardır. Serotonin, dopamin ve norepinefrin ruh halini stabilize etmek, iştahı düzenlemek ve sağlıklı bir uykuya teşvik etmek için birlikte çalışır. Ancak bazı kimyasallar , vücut proteinleri parçaladıkça üretilen bir amino asit olan homosistein gibi sağlıklı uyku yeteneğinizi engelleyebilir .

Çok fazla homosistein serotonin, dopamin ve norepinefrin üretimini engeller. Soğanlar sağlıklı uykuyu destekler, çünkü homosisteinin sistemde birikmesini engelleyen iyi miktarda folat içerir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.