Her Gün Yürüdüğünüzde Vücudunuzda Meydana Gelen 10 Şey

0

Yürümek en iyi spordur. Spor salonlarına kapanmanız gerekmez, para ödemeniz gerekmez. İyi bir uyku, sağlıklı beslenme ve temiz hava ile birlikte yürüyüş sadece genel görünümünüzü değil, sağlığınızı da iyileştirir.

Sadece kilo vermek için değil sağlıklı bir yaşam için de yürümek olmazsa olmazdır. Her gün 15-30 dakika yürüdüğünüzde vücudunuzda ne gibi değişiklikler oluyor hiç merak ettiniz mi?

1. Beyni güçlendirir
Yürüme gibi düşük etkili aerobik egzersizler, erken demansı önler, Alzheimer hastalığının riskini azaltır ve stresi azaltır.

2. Görme yetisini güçlendirir
Her ne kadar gözler bacaklara bağlanacak en son organ gibi görünse de, yürüyüş aslında göz sağlığına da yararlıdır. Göz basıncını hafifleterek glokomla savaşmaya yardımcı olabilir.

3. Kalp hastalıklarını önler
Yürümek, yüksek tansiyon ve kolesterol seviyelerini düşürür, kan dolaşımını iyileştirerek kalp sorunlarının önlenmesine yardımcı olur.

4. Akciğeri iyileştirir
Yürümek, kan dolaşımındaki oksijen akışını artırır, ayrıca vücuttaki toksinleri ve atıkları yok eden bir egzersizdir. Daha iyi ve daha derin nefes almayla, akciğer hastalığıyla ilişkili bazı semptomlar da giderilebilir.

5. Diyabeti önleyebilir
Yürümek, diyabetin önlenmesinde de etkili bir araçtır. Bir araştırma, 6 aylık bir deneme süresi boyunca, bir grup “koşucu” grubuna kıyasla, yürüyenlerin yaklaşık 6 kat daha fazla glukoz toleransında iyileşme gösterdiğini ortaya koydu.

6. Sindirimi geliştirir
Her gün 30 dakikalık yürüme, gelecekte kolon kanseri riskini azaltmakla kalmayıp, bağırsak hareketlerinizi düzenlemeye yardımcı olarak sindirim ve kabızlığınızı iyileştirebilir.

7. Kasları geliştirir
Kas dokusunu yürüyerek artırabilirsiniz. Günde 10.000 adım atmak, daha fazla kas kütlesi oluşumuna yardımcı olur.

8. Kemikleri ve eklemleri güçlendirir
Yürüme daha fazla eklem hareketliliği sağlayabilir, kemik kütlesinin kaybını önleyebilir ve hatta kırık riskini azaltabilir. Bunun için düzenli olarak günde en az 30 dakika yürümeniz önerilir.

Bilime göre en iyi kalori yakan 13 egzersiz

9. Sırt ağrısını rahatlatır
Daha zorlu yüksek etkili egzersizler sırasında sırt ağrısı yaşayanlar için yürüyüş gerçek bir hayat kurtarıcı olabilir. Yürüme, daha iyi kan dolaşımına katkıda bulunur ve sağlıklı bir omurga için hayati olan duruş ve esnekliği geliştirir.

10. Ruh halini iyileştirir
Yürüme majör depresyon bozukluğu olan hastalarda depresyon semptomlarını iyileştirir. Bir arkadaşınızla keyifli bir yürüyüş, mutluluk etkisini artırır ve ruh halinizi geliştirir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.