Her Kadının Alması Gereken 5 Takviye

0

Sağlıklı bir yaşam tarzı, formda kalmak isteyen herkes için önemlidir ve bu ideal yaşam tarzının anahtarı sağlıklı bir diyet, düzenli bir egzersiz rutini ve yeterli miktarda uyumaktır.

Bununla birlikte, sağlıklı bir diyet çok belirsiz bir terimdir ve hepimizin sağlıklı beslenmenin yapmamız gereken tek şey olduğuna inanmak istememize rağmen, çalışan birinin bunu gerçekleştirmesi çok kolay değil. Haftanın her günü yemek pişirmek, ölçmek ve mükemmel bir diyet yemek için gerekli! Ne yazık ki, vücudun besinlerin çoğuna günlük olarak ihtiyacı vardır ve tam da bu beş temel takviyenin geldiği yer burasıdır. Sadece diyetler yeterli olmadığında vücudumuza gerekli besinleri sağlamamıza izin verir.

Kalsiyum
Kalsiyum, insan vücudunun diyetle geçirmesi gereken temel besinlerden biridir ve özellikle kadınların kalsiyuma ihtiyacı vardır. Genel olarak kadınlar, osteoporoz ve diğer kemik hastalıklarının gelişimine erkeklerden daha yatkındır. Bu nedenle kalsiyum takviyelerinin her yaştan kadınlar için, özellikle de otuzlu yaşlarından itibaren bir zorunluluktur.
Yine de bol miktarda su içtiğinizden emin olun ve böbrek taşlarının oluşumuna neden olabilir.

İlgili: Kalsiyum eksikliğinin sessiz işaretlerini atlamayın

Demir
Demir, kalsiyumun yanı sıra, kadınların normal şartlar altında erkeklerden daha fazla miktarda ihtiyaç duydukları diğer bir temel besin maddesidir. Tahmin edebileceğiniz gibi, bunun, menstrüel sikluslar sırasında kadınların genel olarak erkeklerden çok daha fazla kan kaybetmeleriyle ilgisi var. Adet akışı sırasında yoğun akış gibi kronik komplikasyonlar yaşıyorsanız, günlük diyetinize fazladan demir almayı düşünmelisiniz. Kadınlar için farkında olmadan bile anemik olmaları oldukça yaygındır, bu yüzden eksik kalmadan önce demir takviyesi almanın genellikle gerekli olmasının bir nedeni dahadır.

İlgili: Etten daha fazla demir içeren gıdalar

B Vitaminleri
Toplamda, sekiz farklı B vitamini türü vardır ve bunların hepsi enerji üretimi için zorunlu olmasına rağmen, her biri de sistemlerimizde çok farklı fakat önemli fonksiyonlara hizmet eder. B vitaminleri ne yazık ki vücut tarafından depolanamaz ve bu nedenle düzenli olarak tüketmeleri gerekir. B6 ve B12 vitaminleri , kalp hastalığına katkıda bulunan bir faktör olan homosisteinin kontrolden çıkmasını önleyerek kalp komplikasyonlarını azaltma ihtimalini azalttığı için kadınlar için özel öneme sahiptir . Biotin ve niasin ise saçınızı ve cildinizi sağlıklı tutmak için gerekli vitaminlerdir.

İlgili: B 12 vitamini vücudunuzda ne gibi farklılık yaratır?

Omega-3
Balık yağı, yani omega-3 yağları, dünyanın en sağlıklı yağlarıdır ve bu yağdan elde edilen yağ, sadece kadınlar için değil, herkes için birçok fayda sağlar.

Çok fazla kardiyovasküler sağlığı iyileştirir ve aktif olarak trigliseritleri azaltır
Yağlar vücuttaki iltihaplanmayı azaltır ve eklem ağrıları çekenlere rahatlama sağlar
Esansiyel yağların, hamile kadınlar tarafından tüketildiğinde genel olarak ve embriyolarda bilişsel işlevleri geliştirdiği bilinmektedir.
Omega 3 yağları depresyon, endişe ve hatta Alzheimer’a karşı yardımcı olabilir
Tip-1 diyabet, ülseratif kolit, Crohn hastalığı, sedef hastalığı, multipl skleroz gibi otoimmün hastalıkların etkilerini azaltabilirler.
Bağışıklık sistemi canlandırıldı ve omega-3 yağları ile güçlendirildi.

İlgili: Balık dışında omega 3 almanın 7 yolu

Çinko
Çinko genellikle vejeteryan veya vegan olmadıkça kadınlarda eksik değildir. Bu aynı zamanda, kesinlikle et ve süt içermeyen bir diyet yiyen erkekler için de geçerlidir, ancak hamile ve emziren kadınlar için, özellikle embriyonun yeterli gelişimi için artan günlük çinko tüketimi gereklidir . Hem vejeteryanlar hem vejetaryenler, hekimiyle konuştuktan sonra açığı uygun miktarda çinko takviyesi ile tamamladıklarından emin olmalıdırlar.

İlgili: Çinko eksikliğini anlamanın yolları


Paylaş.

About Author

Comments are closed.