Her Yediğiniz Lokma, Her Attığınız Adım Kayıt Altında!

0

Organizmamız ne yazık ki çok kolay kilo alıyor ama bu kiloları biraz zorlanarak yakıyor. Tabii metabolizma hızınız yüksekse ve ne yesem yakıyorum, diyorsanız, sizin durumunuz biraz farklı ve bu yüzden kendinizi de çok şanslı hissedebilirsiniz, ne mutlu size.

İnsanların kilo vermek için harcadıkları saatler, yürüdükleri, koştukları kilometreler, çevirdikleri pedallar ve gözden çıkarmak zorunda kaldıkları tatlılar kebaplar bir yandan psikolojilerini düzeltirken alışkanlıkları terk etmekten kaynaklanan bir gerilim de yaratıyor kuşkusuz.

Yediğimiz içtiğimiz gıdaların bilincinde olmak ve bir yandan kilo vermek için koştururken bir yandan da yeni kilolar almamak için gerekli. Teknoloji insanları da hem kısa sürede ve kolayca kilo vermeniz hem de gıda farkındalığını arttırmanız için yıllardır çalışıyor.

Hayatımızı her alanda kolaylaştıran teknolojinin her an bir sihirli değnek dokunuşuyla bizi fit yapmasını beklerken Amerikalı bir bilim adamı yeme-içmelerde daha bilinçli olmamız ve vücudumuzun yemek yediğimiz sırada ne durumda olduğunu anlamamız için kulağa takılabilen bir cihaz geliştirdi.

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyle sizin almak istediğiniz enerji arasında genelde çok farklılık var. Uzmanlara göre çoğu zaman bir dilim ekmek bir gün için yeterli. İnanması zor ama şimdilik olmasa da yakın gelecekte size ekmeğinizden kopardığınız üçüncü dilimde uyarı sinyalleri veren bir cihazınız olabilir.

Alabama Üniversitesi’nden Prof. Dr. Edward Sazanov kulak çevresine takılan bir sensorla diyeti takip etme imkanı sunuyor.

Sazonov’a göre kilo alımı organizmamızın beklediği enerji ile aşırı yediğimizde alınan enerji arasındaki enerji dengesizliğinden kaynaklanıyor. Üzerinde çalıştığı ve diyeti ve gıda alımımızı kontrol eden cihazın öncelikli metodu vücudumuzun durumundan haberdar olabilmemiz. Sazanov’un bulduğu sensör, obezlik ve yemek düzensizliğinde tükettiğimiz yiyecek türlerini daha iyi anlamamıza yardımcı olarak objektif bir veri sunabilir.

Proje için Ulusal Sağlık Enstitüsünün sağladığı 1.8 milyon dolarlık hibeyle projesini geliştiren Sazonov giyilebilir diyet kontrol cihazını olabildiğine küçülterek toplum içinde daha konforlu bir kullanım imkanı yaratmayı planlıyor.

Automatic Ingestion Monitor (AIM) olarak adlandırılan cihazı kulağınıza taktığınızda yediğiniz yemeğin türünü imaj olarak ekrandan izleyebiliyor ve yiyeceğin enerji ve kitle içeriğini öğrenebiliyorsunuz.

Çene hareketlerine duyarlı olarak geliştirilen cihazın, programlandığında siz konuşurkenki çene hareketlerini yediğiniz ve içtiğiniz sıradaki hareketlerden ayırması planlanıyor. Alınan enerji miktarını da cihazın ekranından görebiliyorsunuz.

Şu an için AIM cihazı biraz pahalı ve kullanımı için medikal uzmanlık gerekiyor. Cihazın öngördüğünün aksine yeme sırasındaki davranışların ise henüz tam olarak izlenmediği yazılıyor.

Uzmanlara göre bu cihaz şimdilik davranışsal ağırlık kaybı stratejileri ya da yeni tür kilo verme yöntemlerinin geliştirilmesinde kullanılabilir. Ek olarak AIM’nin ilaç endüstrisindeki deneylere de yardımcı olabileceği düşünülüyor.

Anlaşıldığı gibi cihazın tıp cihazı olmaktan çıkıp tüketici ürünü olması için biraz zaman gerekiyor. Fakat Dr. Sazonov bunun bir gün gerçekleşeceğine inanıyor.

En iyisi cihaz tam olarak geliştirilinceye kadar diyet ve enerji takibinizi manuel yöntemlerle sürdürmek, ama mutlaka sürdürmek.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.