Hergün 3 Hurma Yemek Size Neler Sağlar?

0

Hurmanın çok lezzetli olduğunu ve keyifli bir lezzete sahip olduğunu inkar götürmez. Bununla birlikte, eğer besin içeriğine bakarsanız, diğer yemeklerden daha sağlıklı besin cephaneliğinden farklı görünmeyebilir. Ancak, hurmanın vücutlarımız için oldukça şaşırtıcı olduğunu ve sağlığımız için harikalar yaratabileceğini biliyor muydunuz? Yapılan bir araştırmaya göre sadece bir hafta boyunca diyetinize her gün 3 hurma ekleyerek bu avantajların keyfini çıkarabilirsiniz.

İşte hurmanın besin değerleri (100 gram):

Potasyum – 696 mg Günlük ihtiyacın % 20’i
Magnezyum – 54 mg Günlük ihtiyacın % 14’ü
B6 vitamini – 0,2 mg Günlük ihtiyacın% 12’i
Elyaf – 6,7 mg Günlük ihtiyacın% 27’i
Manganez – 0,3 mg Günlük ihtiyacın % 15
Bakır – 0.4 mg Günlük ihtiyacın % 18’i
Şeker miktarı yüksek olduğu için (100 gramlık porsiyonda 66 gram) şeker tüketimini başka şekilde azaltmanız önerilir.

1. İyi Enerji Arttırıcıdır.
Hurma glikoz, fruktoz ve sukroz da dahil olmak üzere doğal şekerler bakımından zengindir ve bu şekerler onları mükemmel ve çabucak enerji artırıcı bir atıştırmalık haline getirir. Enerjiye ihtiyaç duyduğunuz zaman 3 hurma yemeniz yeterlidir. Hurmada bulunan lifler, enerjinizi arttırır ve gün boyunca aktif kalmanıza yardımcı olur. Hurmadan şeker nasıl yapılır?

2. Sindirimi geliştirirler.
Hurma, sağlıklı bir sindirim sistemi için gerekli olan çözünür lifleri yüksek miktarda içerir. Çözünür lifler suyun sindirim sistemine çekilmesine yardımcı olur. Bu da kabızlığı hafifletmeye yardımcı olur. Lifler kolon sağlığının teşvik edilmesi için ve düzenli bağırsak hareketi için gereklidir. Ayrıca kolon kanseri, kolit ve hemoroit riskini de azaltırlar.

Hurma ayrıca ishal ve mide rahatsızlığı tedavisine yardımcı olan potasyum içerir. Ve bu özellikler nedeniyle, hurma çoğu zaman iyi sindirim boruları dengeleyici olarak düşünülür. Bu aynı zamanda renkleriyle, yani kahverengiyle sembolize edilir (kahverengi gıdalar mideye iyi kabul edilir).

Bu özelliklerin yanı sıra, hurma midede iyi bakterilerin artırılmasına yardımcı olur.

3. Anemi tedavisinde ve önlenmesinde yardımcı olurlar.
Anemi, özellikle kadınlarda ve çocuklarda görülen en yaygın sağlık sorunlarından biridir. Bu soruna en doğal şekilde baş etmek isterseniz, hurma en iyi seçenektir. Vücudumuzda hemoglobin seviyesini artıran demir açısından zenginler. Düzenli olarak birkaç günlüğüne yiyin ve sonuçları kendiniz göreceksiniz. Sertleşen hurma nasıl yumuşatılır?

4. Kemiklerinizi ve Bağışıklığınızı Güçlendirirler.
Hurma selenyum, manganez ve magnezyum içerir ve bu mineraller güçlü ve sağlıklı kemiklerin korunması için önemlidir. Sadece bu değil, aynı zamanda hurma selenyumdan zengin gıdalar olarak kabul edilir. Selen açısından zengin bir diyet kanseri önlemede çok yardımcı olur. Diyetinize tatlı ve lezzetli bir katkı da değil mi?

5. Kalp çarpması riskini azaltırlar.
Hurma ayrıca, inme riskini azaltabilen ve LDL kolesterolü düşüren potasyum içerir, yani vücuttaki düşük yoğunluklu lipoprotein. LDL, kan damarlarınızın duvarlarında toplanan kötü kolestrol olarak kabul edilir ve tıkanmalara neden olur. Vücudunuzdaki LDL düzeyleri yüksekse, kalp krizi riski yüksektir. Hurma çekirdeğini atmayın

6. Beyin Sağlığını Artırıyorlar.
Birçok çalışma, hurma beynin performansını artırmaya yardımcı olan ve keskinleşmesine yardımcı olan yeterli miktarda B6 vitamini içerdiğini kanıtlamıştır. Evde okula devam eden bir çocuğunuz varsa, ona düzenli olarak hurma verin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.