Hergün Bir Bardak Marulun Yararını Biliyor musunuz?

0

Marul, K vitamini de dahil olmak üzere birçok önemli vitamin ve besleyici maddenin önemli bir kaynağıdır. K Vitamini kan pıhtılaşma ve kemik sağlığı içindeki rolü onu sağlık için önemli bir bileşen yapar. Ve birincil K vitamini kaynağı besin olduğundan, marul ve diğer yeşil yapraklı sebzelerle yemek hazırlamanız sağlığınız için önemlidir. K vitamini neden çok önemlidir?

K Vitamini Temelleri
K vitamini, kan pıhtılaşma ve kemik yoğunluğu sürecinde yer alan proteinleri yapmak ve etkinleştirmek için gereklidir. K vitaminden yoksun olduğunuzda, yaralanmadan kaynaklanan kan kaybı artar ve buna göre ölüm riskiniz yükselir. Çok az K vitamini sizi kemik kırıkları için daha fazla risk altına sokar. K vitamininin iyi kaynakları arasında ıspanak, şalgam yeşillikleri, kuşburnu, lahana ve marul bulunur. Solmuş marul yaprakları nasıl canlandırılır?

Marul ve K Vitamini
Marul, ıspanak ve şalgam gibi diğer kaynaklardan daha fazla K vitamini sağlamayabilirse de yine de iyi bir kaynaktır. Farklı marul çeşitleri farklı miktarda K vitamini sağlar. Bir bardak top marul 14 mikrogram K vitamini sağlar, bir fincan yeşil yaprak marulu 63 mikrogram verirken, bir bardak romaine marul 57 mikrogram içerir. Marul uzun süre nasıl taze saklanır?

K vitamini ve kan incelticileri
K vitamini açısından zengin olan marul ve diğer gıdalar kan inceltici ilaçlar aldığında dikkatle tüketilmelidir. Bu ilaçların mekanizmaları vücuttaki K vitamini seviyelerine duyarlıdır. Kan sulandırıcı kullanıyorsanız günlük olarak çok fazla veya çok az miktarda K vitamini tüketemezsiniz. Bu tür ilaç kullanıyorsanız, vitamin K alımını günlük sabit tutmak en iyisidir. K2 vitamini nasıl alınır?

Öneriler
Uzmanlar yetişkin erkekler 120 mg günlük K vitamini tüketirken kadınların 90 mg tüketir. Yeterli marul salatası ya da diğer yeşil, yapraklı sebzeleri yememeniz K vitamini eksikliği açısından sizi risk altına sokar. Marul ve diğer yeşil yapraklı sebzeleri günlük menünüzde kullanın. Yetişkin bir erkek iseniz, bir bardaktan biraz gazla marul yemeniz günlük K vitamini ihtiyacınızı karşılayacaktır. K2 vitamini nedir? Eksikliği nasıl anlaşılır?


Share.

About Author

Comments are closed.