Hergün Mürver Şurubu Almak İçin 7 Neden

0

Mürver, demir, potasyum, fosfor ve bakır gibi minerallerin yanı sıra A vitamini, B vitamini ve C vitamini, proteinler ve diyet lifi gibi vitaminleri içeren son derece besleyicidir. Meyveler ayrıca, koyu renklerini veren son derece yüksek miktarda polifenol antosiyanini içerir. Antosiyaninin antioksidan özelliği, mürverlerin güneşten gelen yoğun UV ışık radyasyonu dönemlerinde hayatta kalmalarını sağlar ve aynı antioksidanlar, onu tüketenlere, bunlar da dahil olmak üzere çok sayıda sağlık yararı sağlayarak geçer.

Her gün bir yemek kaşığı mürver şurubu almak için 7 neden

1. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi
Muhtemelen mürver şurubunun bilinen en yaygın yararı, immün sistemi uyarıcı etkileri sağladığı bilinen, antosiyaninler olarak bilinen kimyasal bileşikler sayesinde, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve grip veya soğuk algınlığını önlemek veya bu semptomları hafifletmektir .

Vücudun hastalıklara karşı savaşmasını sağlayan bağışıklık tepkisini düzenlemeye yardımcı olan bağışıklık sistemindeki ana haberciler olan bağışıklık sitokinlerinin üretimini arttırdığı bulunmuştur.

Mürver şurubu alırsanız, ateş, üşüme, boğaz ağrısı, kas ağrıları ve yorgunluk gibi genel grip semptomları daha hızlı kaybolabilir.

Mürver şurubu ayrıca, mukoza salgılarını azaltarak soğuk algınlığı veya diğer üst solunum yolu semptomlarını daha tolere eder. Solunum yollarının şişmesiyle savaşmaya yardımcı olur, bu da daha az rahatsızlık veya nefes alma zorluğu anlamına gelir, ayrıca öksürüğü hafifletir.

İlgili: Mürver şurubu tarifi

2. Sinüs enfeksiyonu önler
Eğer yaşadıysanız, bir sinüs enfeksiyonunun ne kadar acı verici olduğunu biliyorsunuzdur. Mürver şurubu antioksidan ve antienflamatuar özellikleri sayesinde sinüs problemlerine de yardımcı olabilir .

3. Dolaşım Yollarını Düzeltir ve Kalbe Destek Olur
Mürver antosiyaninler, kan damarlarının iç katmanlarını oksidatif strese karşı koruma yeteneğine sahiptir. Araştırmacılar bu nedenle, mürverin “oksidatif hakarete karşı önemli koruyucu etki sağladığı” sonucuna vardılar. Bu, kan damarlarının oksidatif strese karşı daha fazla korunma sağlaması nedeniyle önemli, çünkü bütünlük ve yapı, vücuttaki dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olur ayrıca, inme ve kalp hastalığı riskini azaltır.

4. Güçlü kemiklerin desteklenmesi
Mürverin anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklerinin, sadece eklem iltihabı ve iltihaplanmanın neden olduğu ağrıyı hafiflettiği bilinmemektedir, meyveler daha güçlü kemikler ve osteoporoz riskini azaltmak için yeni kemik dokusunun gelişimini desteklemeye yardımcı olmaktadır. Kırık kemiklere ve ciddi sakatlıklara yol açabilecek bu yıkıcı durumun dünyadaki yaklaşık 200 milyon kadını etkilediği ve gelecekte milyonları daha fazla etkileyeceği tahmin edilmektedir. Gençken kemik yoğunluğunu artırmak, hastalığın başlangıcını önemli ölçüde geciktirmeye yardımcı olabilir.

5. Diyabetiklerde glikoz seviyelerini yönetir
Diyabet salgınını yönetmeye yardımcı olmak için araştırmalar devam ederken, glikoz seviyelerini yönetmek için bugüne kadar çalışılmış birçok bitkisel tedaviden sadece biri olan mürver sayesinde bazı iyi haberler var. Araştırmalar, elderflower ekstraktlarının kan şekeri seviyelerini düşürmek için insülin sekresyonunun yanı sıra glikoz metabolizmasını uyabildiğini doğruladı.

6. Doğal bir idrar söktürücü
İdrarınızı artıran ilaçlar kullanıyorsanız, uzmanlar potansiyel diüretik etkileri nedeniyle mürverleri dikkatli bir şekilde kullanmanızı tavsiye etmektedir . Bununla birlikte, yaşlı yetişkinlerin ortak bir sorun olan vücudun su tutmasını önlemek için çok faydalıdır. Mürverin bağırsak hareketlerinin yanı sıra idrara çıkmayı da arttırdığı gösterilmiştir.

7. Kanseri önleme
Mürverdeki antosiyaninlerin, kanserle savaşma yeteneği de dahil olmak üzere çok çeşitli terapötik, farmakolojik ve anti-kanserojen özellikler sunduğu bulunmuştur. Mürverde bulunan yüksek antioksidan içeriği, hastalığın başlangıcını engellemek için kanserli hücrelerin oluşumunu önlemeye yardımcı olur.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.