Herkesin Bilmesi Gereken Gıda Zehirlenmesi Belirtileri

0

 

Yediğiniz yiyeceklerin sizi zehirlemesi, sadece kusma gibi belirtiler göstermez. Normal gibi görünen basit semptomlar da aslında gıda zehirlenmesinin belirtileri olabilir.

Terlemek, gaz, ishal gibi sorunlar aslında gıda zehirlenmesi belirtileri olabilir. İşte gıda zehirlenmesinin hiç akıllara getirilemeyecek belirtileri…

Terlemek

Popüler inanışın aksine, gıda zehirlenmesi sadece midenizi tutarak banyoya koşturmanıza yol açmaz. Ter de erken uyarı işareti olabilir. Gıda zehirlenmesinin griple karıştırılması kolay olabilir. Vücut sıcaklığınızda ve terlemede farklılık hissederseniz, son günlerde şüpheli bir şey yiyip yemediğinizi hatırlamaya çalışın.

Gaz

Mide krampları ve şişkinlik de gıda zehirlenmesinin bir işarettir.

Mide bulantısı ve kusma

Bulantı ve kusma, gıda zehirlenmesinin en ayırt edici özellikleri olsa da, belirtilerin ortaya çıktığı zaman, hangi bakteri türünün hastalığa neden olduğunu bilmek önemlidir. Örneğin, şarküteri etleri, humus veya çiğ süt ve yumuşak peynirlerde yaygın olarak bulunan Listeria, maruz kaldıktan sonra 3 ila 70 gün arasında semptomları tetikleyebilir.

İshal

İshal başka bir gıda zehirlenmesi işaretidir. Genellikle yetişkinlerde sulu ishale neden olur. Bazı bakteri türleri de kanlı ishale neden olabilir.

Ateş

Listeria ve Campylobacter gibi bazı bakteriler, sindirim semptomlarına eşlik etmesine rağmen, ateşe neden olabilir. Eğer ateş 48 saatten fazla devam ederse doktora başvurun.

Kafa bulanıklığı

Beyniniz bulanıklaşmaya başlarsa, bunu göz ardı etmeyin. Listeria bakterisi bu belirtiye neden olabilir. Açıklanamayan zihinsel değişiklikler için tıbbi yardım alabilirsiniz.

Gıda kaynaklı hastalıklar yaz aylarında yaygındır. Kendinizi bir gıda zehirlenmesi sorunuyla karşı karşıya bulursanız, yapılacak ilk şey hidratlanmaktır. Şekerli, kafeinli ve alkollü içeceklerden kaçının ve bol su için.

Gıda zehirlenmesini hemen hemen her türlü yiyecekten olabilir ancak özellikle çiğ veya az pişmiş et, yıkanmamış ham meyveler ve sebzeler, pastörize edilmemiş süt ve uzun süre sıcak havada dışarıda bırakılan herhangi bir gıda olabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.