Hipnoz

0

Şov dünyasından ve komik videolardan fazlaca aşina olduğumuz hipnoz, aslında psikiyatride çok önemli tedavi yöntemlerinden birisi. Kökeni binlerce yıl öncesine kadar dayansa da Hipnoz adı ile anılması 1800’lü yıllarda İskoç bilim adamı S. James Braid’in Yunan Mitolojisi’ndeki uyku ilahından esinlenmesi ile oluyor. İlk yıllarda tıp dünyası tarafından bilimsel bulunmayıp hor görülse de 1900’lü yıllardan itibaren değeri çok daha iyi şekilde anlaşılıyor. Maalesef Dünya savaşları esnasında da esir alınan binlerce kişi üzerinde yapılan deneyler sayesinde de günümüzde bu kadar başarılı şekilde uygulanabildiğini belirtmekte fayda var.

Hipnozdan sadece ilginç ve şov amaçlı videolar aracılığı ile haberdar olanlar hipnozla insanlara hükmedebilmenin hayallerini kurarken, aynı şekilde de bu tedavi yönteminden korkup çekinenler de var. Peki gerçekte hipnoz nedir?

Hipnoz; sözle, bakışla ya da nesnelerle kişinin dış dünyayla olan bağını en aza indirip hipnoz edenin telkinlerine çok fazla yoğunlaşması demek.

İstemeden Hipnoz Yapılabilir mi?

Hayır. Profesyonel tedavilerde bile telkinlere tam olarak kendini teslim edemeyen hastalarda dahi hipnoz mümkün olmayabilir.

Hipnoz Olan Kişiye Her Şey Yaptırılabilir mi?

Hayır. Hipnoz olan kişinin bilinci kaybolmaz. Bu nedenle telkinleri değerlendirir ve muhakeme eder, normal hayatta kesinlikle kabul etmeyeceği şeyleri de yapmaz. Ancak yönlendirmeye açık olduğu da bir gerçektir.

Hipnozdan Uyanmamak Mümkün mü?

Hayır. Hipnoz tam anlamıyla bir uyku hali olmadığı için uyur vaziyette kalmak da mümkün değildir.

Herkes Hipnoz Edilebilir mi?

Hayır. İstemeyen bir kişiyi hipnoz etmek mümkün değildir. Ancak gönüllü olsa dahi hipnoz olamayan %15-20’lik bir kesim de vardır.

Hipnoz Nelere İyi Geliyor?

Kişinin iradesi ile aşamadığı olumsuz durumlarda, geçmişte yaşanan travmatik olayların neden olduğu problemlerin (yetişkin olduğu takdirde yatağa işemek vb) çözümünde ya da ilaç kullanımının tehlikeli olabileceği psikolojik sorunların çözümünde hipnoza başvurulabilir.

En Yaygın Hipnoz Uygulamaları Neler?

Sigara bağımlılığı, anestezi, obezite, cinsel isteksizlik, depresyon, migren ve doğum sancıları hipnozla tedavinin en çok tercih edildiği problemler.

Hipnozla Tedavi/Hipnoterapi Kaç Seans Sürüyor?

Bu durum kişiden kişiye ve probleme göre farklılık gösterebilmekte. Ancak genel itibarı ile bakıldığında 3 seansta bir çok sorunun aşılabildiği gözlemlenmekte.

Hipnoterapi/Hipnoz Tedavisi Seans Ücretleri Ne Kadar?

Hipnoterapi için öncelikle kişinin sorununu tam olarak anlamak ve kişinin hipnoz tedavisine uygun olup olmadığını anlamak adına muayene yapılmalıdır. Fiyatlar çok farklılık gösterse de muayene için istenen ücretler ortalama 250 TL civarlarında. Ortalama 45 dakika süren hipnoterapi seansları için de ortalama olarak 150 lira gibi ücretler talep edilmekte.

Hipnoterapi bir çok sorunun temelli çözümünü sağlayabilse de hipnoterapi için başvurulacak kişi ya da kurumları iyi seçmek gerekiyor. Zira psikoloji üzerine yıllarını vermiş psikiyatristlerin yanında, sadece birkaç haftalık bir eğitimle bu işi yapmaya resmi olarak hak kazanmış sözde uzmanlar da var.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.