Hurmanın 7 Ciddi Yan Etkisi

0

Hurma, sağlık faydaları ve besin değeriyle mucizevi meyvelerden biridir. Ancak pek bilinmese de hurmanın da yan etkileri vardır.

Hurma, şeker, protein, lif ve yağın dışında 15 farklı mineral, C, B1, B2, niasin ve A vitaminleri içerir. Hurmada ayrıca, dişlerin çürümesini önleyen flor ve bağışıklı sistemini güçlendiren Selenyum gibi mineraller de bulunur. Peki bu kadar sağlıklı besin maddesi içeren hurmanın ne tür yan etkileri olabilir? Her gün 3 hurma yemek size neler sağlar?

1. İshale neden olabilir
Hurma kendiliğinden bağırsak problemlerine yol açmayabilir. Ancak, sülfitler, kurutulmuş meyvelere, onları korumak ve zararlı bakterileri yok etmek için eklenmiş kimyasal bileşiklerdir. Sülfitlere duyarlı bireyler mide ağrısı, gaz, şişkinlik ve ishal gibi bazı reaksiyonlardan muzdarip olabilirler.

2. Deri döküntülerine neden olabilir
Hurmalar gibi kurutulmuş meyveler deri döküntülerine neden olabilir ve bunun nedeni yine sülfitlerdir. Hurma çekirdeğini atmayın!

3. Astım ataklarına neden olabilir
Astım ataklarına neden olan hurma konusunda yeterli araştırma yoktur. Ancak, hurma alerjiye yol açabileceğinden ve alerjiler astıma neden olabileceğinden, alerjilere duyarlı bireylerin özen göstermesi daha iyidir. Aslında, astımı olanların % 80’inde küf gibi hava kaynaklı maddelere alerji vardır.

4. Kilo alımına neden olabilir
Hurma lif bakımından zengin olmasına rağmen, kalori ve enerji yoğunluğu bakımından da nispeten yüksektir ve kilo alımına neden olabilir. Hurma gram başına 2.8 kalori içerir. Sertleşen hurmayı yumuşatıp lezzetlendirmenin yöntemi

5. Hiperkalemiye neden olabilir
iperkalemi, kandaki potasyumun aşırı derecede yüksek olduğu durumdur. Hurma zengin bir potasyum kaynağıdır ve çok fazla hurma tüketmek bu duruma yol açabilir. Potasyum seviyeniz yüksekse, hurmadan kaçının.

6. Bebekler için sağlıksız olabilir
Bebekler hurmayı kolayca sindirilemeyebilir ve bazı komplikasyonlara yol açabilir. Ayrıca, hurma bebeğin boğazını tıkayabilir ve onları boğabilir. Bebekleri en az yaşına gelene kadar hurmadan uzak tutmak gerekir. Hurmadan şeker nasıl yaparsınız?

7. Fruktoz intoleransına yol açabilir
Hurmaların doğal tatlılığı içerdikleri fruktozdan gelir. Bazı kişiler, fruktoz intoleransı denen bir duruma yol açan fruktozu sindirmekte zorluk çekerler. Şeker düzgün bir şekilde emilmez, hurma parçalanamaz ve bu da sindirim sisteminizden hurmanın bir bütün olarak geçmesine neden olur. Şeker, bağırsaklardaki bakterilerle reaksiyona girmeye başladığında da sonuç olarak gaz ve karın ağrısına yol açabilir. Hurmanın sağlık açısından faydaları


Paylaş.

About Author

Comments are closed.