Huş Suyu Nedir? Yararları Nelerdir?

0

Huş suyu, huş ağaçlarının özünden elde edilir ve çok sayıda mineral ve antioksidan sunar. Özellikle mangan ve magnezyum bakımından zengin , kalorisi ve şekeri düşüktür.

Pek çok besin kaynağı
Huş suyu, özellikle vitaminler ve mineraller gibi birçok besin maddesi sunar. Genellikle magnezyum ve manganez gibi besinlerde yüksek, kalorilerde ve şekerde genellikle düşüktür.

Çalışmalar ayrıca çeşitli miktarlarda fosfor, potasyum, folik asit, C vitamini ve bakır bulunduğunu ortaya koymaktadır. Ek olarak, huş suyu, vücudunuzdaki oksidatif stresle mücadeleye yardımcı olan az miktarda amino asit ve çok miktarda polifenol antioksidan sağlar.

Manganez bakımından zengin
Huş ağacı suyu, günlük manganez ihtiyacını sadece bir bardak ile yüzde 130’unu sağlar. Bu mineral, kemik gelişimi ve sağlığı için hayati önem taşır.

Aslında, yapılan çalışmalar kalsiyum, çinko ve bakır ile birleştiğinde – hepsinin huş suyunda bulunduğunu – manganezin yaşlı kadınlarda omurga kemik kaybını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Antioksidan özelliklere sahip
Spesifik miktarlar değişmekle birlikte, huş suyunun polifenol antioksidanları yüksektir ve bu da hücrelerinizi serbest radikal denilen kararsız moleküllerin zarar görmesine karşı korur.

Cilt sağlığını artırabilir
Huş suyu, nemlendirici ve antioksidan özellikleri nedeniyle losyonlarda ve diğer kozmetiklerde popüler bir bileşen haline gelmiştir. Huş suyunun C vitamini içeriğinin, cildinizin güçlü, elastik ve nemli kalmasına yardımcı olan bir protein olan kolajen üretimini teşvik ettiği gösterilmiştir.

Saçları güçlendirir
Kollajen üretimine ve demir emilimine yardımcı olduğundan, huş suyunda C vitamini saçınızı güçlendirebilir.

Nemlendirmenin lezzetli bir yolu
Huş suyu, akçaağaç veya hindistancevizi suyu gibi benzer içeceklerden daha düşük kalorili ve şekerlidir. Magnezyum ve potasyum içeriği nedeniyle iyi bir elektrolit kaynağı olarak pazarlanıyor.

Huş suyu genellikle güvenli kabul edilirken, potansiyel yan etkileri hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Aşırı alım, özellikle karaciğer hastalığı olan insanlarda manganez toksisitesi riski oluşturabilir.

Ticari huş suyunu satın aldığınızda bazı markaların şeker ve yapay lezzetler ekleyebileceğini unutmayın. Bu nedenle, ürün etiketini dikkatlice okuyun.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.