İlerleyen Yaşlarda Sağlıklı Bir Duruş için Bunları Yapın

0

Yaşımız ilerledikçe yer çekiminin etkisi ve zayıflayan kemik ve kaslar nedeniyle duruşumuz eğrileşebiliyor. Ancak bu kaçınılmaz bir son değil. Hayatımıza katacağımız birkaç küçük değişiklikle daha dik bir duruşa sahip olmamız mümkün.

Sağlıklı Beslenin

Kemiklerimizin sağlığı için kalsiyumun önemini hepimiz biliyoruz. 19-50 yaş arası kadınların günlük kalsiyum ihtiyacı 1000 miligramken, 50 yaş üstü kadınlarda bu ihtiyaç günde 1200 miligrama çıkıyor. Bu miktarın besin takviyeleri yerine gıdalardan alınması daha yararlı.

Doktorunuza Danışın

Yaşınız ilerledikçe duruşunuzu etkileyecek problemlerden en önemlisi maalesef kemik erimesi. Bu nedenle kemik yoğunluğunuzu ölçtürüp gerektiği takdirde doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda ilaç kullanarak kemik erimesinin önüne geçebilirsiniz.

D Vitamini Alın

Kas ve kemik sağlığı için D vitamini vazgeçilmez. Normal şartlar altında günlük D vitamini ihtiyacınızı gıdalardan ve güneş ışığından sağlayabilirsiniz.

Yürüyüş Yapın ve Ağırlık Kaldırın

İleri yaşlarda ortaya çıkabilecek en yaygın duruş bozukluklarından biri omurganın sıkışmasından kaynaklanan kamburluk. Bu omurga sıkışmasının en önemli nedeni kemik erimesine bağlı kemik incelmesi. Yürümek, merdiven çıkmak ve ağırlık kaldırmak gibi egzersizler ile bu gibi duruş bozukluklarını engellemek mümkün. Hayatları boyunca düzenli yürüyüş yapan kişilerin kemik sağlığının çok daha iyi olduğu belirtiliyor.

Omurganızı Destekleyin

Omurgayı çevreleyen kaslarda menopoz sonrası kadınlarda erkeklere nazaran çok daha fazla zayıflama görülebiliyor. Bu nedenle özellikle sırt kaslarına yoğunlaşan egzersizlere yer vermek gerekiyor. Sırt ve gövde kaslarının dayanıklılığı uzun süre yorulmadan ayakta kalabilmemizi sağlaması açısından da önem taşıyor.

Yoga Yapın

Yoga, kasları esnek ve güçlü tutmanın en iyi yollarından biri. Vücudunuzu fazla yormadan, yapabildiğiniz kadar yoga yapmaya başlayıp zamanla yogaya hayatınızda daha çok yer vermeyi düşünebilirsiniz.

Dik Oturun

Masa başı bir iş yapıyorsanız sandalyede oturduğunuz süre boyunca sırtınızı dik, omuzlarınızı aşağıda tutmaya özen göstererek bu duruşu alışkanlık haline getirin. Dik oturmaya alışık değilseniz ilk başlarda biraz zorlanacaksınız ama uzun vadede bunun faydasını göreceksiniz.

Basit Egzersizler Yapın

Her sabah ve akşam yerde uzanıp kollarınızı yanlara açıp 2-3 dakika boyunca aşağı ve yukarı hareket ettirin. Kendinizi biraz daha zorlamak isterseniz rulo haline getirdiğiniz bir havluyu omurganızın altına koyarak aynı hareketi yapmayı deneyebilirsiniz.

Esneyin

Özellikle gününüzün büyük çoğunluğunu bilgisayar başında kambur bir şekilde geçiriyorsanız düzenli aralıklarla kollarınızı açıp geriye doğru esneyin. Yarım saatte bir ayağa kalkarak 1-2 dakika yürüyüp esnemeniz büyük fark yaratacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.