İnsomnia (Uykusuzluk Hastalığı) Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Kritik Nokta

0

Uyku problemi olarak hayatlara yansıyan insomnia, beraberinde pek çok psikolojik rahatsızlığı da getirebiliyor. Bunun yanı sıra astım, şizofreni, depresyon, kalp krizi ve panik atak gibi tehlikeli durumları da tetikleyebilen bu rahatsızlık hakkında pek bilinmeyen 5 olguyu sizler için derledik.

1. Aslında 2 Tip İnsomnia Var

Kronik insomnia ve kronik olmayan insomnia olarak ikiyi ayrılabilen bu rahatsızlık çerçevesinde, günlük hayatın koşuşturmacası ve heyecanından kaynaklı olarak uyku problemleri yaşanması kronik olarak değerlendirilmezken, eğer son haftalarda ciddi boyutta uyku problemleri çekiliyorsa, özellikle bir haftada 3 ya da 4 gece bu rahatsızlık baş gösteriyorsa, doktora görünülmesinde fayda var. Bu çeşit kronik insomnia olarak değerlendiriliyor.

2. Her Gece Daha Farklı Olabilir

İnsomnia rahatsızlığı çekenlerin ortak görüşü, bir gecenin diğer gece ile çok fazla benzerlik göstermemesi durumu olabiliyor. Gecelik rutin yatma saatlerinde, hangi saatler arasında nasıl tepkiler ile karşılaşılacağı daha önceden net bir şekilde ortaya konulamıyor.

3. Arkadaşlar ve Aileler Sadece Anladıklarını Düşünüyorlar

Çoğu insan hayatının belli dönemlerinde uyku problemi çektiği için insomnia rahatsızlığınızı anlattığınızda aslında sizi anladıklarını sanıyorlar. Oysaki gerçek çok başka ve bu illet sanıldığı kadar basit bir rahatsızlık değil.

4. Uyku Hapları Her Zaman Çözüm Değil ve Riskli

Uyku problemi çeken insanların uykuya dalabilmek adına kullandıkları uyku hapları her zaman çözüm olmuyor. Üstelik sürekli kullanıldığı için bu haplar vücuda zarar da verebiliyor. En iyi ihtimalle vücudun bağışıklık kazandığı uyku hapları bir zaman sonra etkisini tamamen kaybettiği için kişiye fayda sağlamıyor.

5. Kendinizi Yalnız Hissedebiliyor Olabilirsiniz; Ancak Değilsiniz

Herkesin horul horul uyumaya başladığı dakikalarda sizin uykunuzun bir türlü gelmemesi, kendinizi izole edilmiş ve yalnız hissetmenize neden olabilir, ancak durum böyle değil. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırma kapsamında, Amerikalılar arasında % 30’lara varan bir insomnia rahatsızlığı olduğu tespit edildi. Bu da demektir ki, mutlaka sizden başkaları da bu sıkıntıyı düzenli olarak çekiyor.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.