Isırgan Otunun Cilt, Saç ve Sağlık İçin Faydaları

0

Isırgan otu çok yaygın olarak tüketilen bir sebze olmasa da cilt, saç ve genel sağlık açısından oldukça yararlı bir besin maddesidir. Dünya çapında halk ilac olarak da bilinen bitki, çoğu zaman bir yabani ot gibi sökülür.

Isırgan otu, A, B, C, D ve K vitamini bakımından zengindir. İyi bir demir, potasyum, manganez, kalsiyum, magnezyum, fosfor, silika, iyot, silikon, sodyum ve sülfür kaynağıdır. Yüksek miktarda protein ve amino asit içerir. Düşük kalorilidir ve yağ oranı azdır.

Cilt için ısırgan otunun faydaları

Isırgan yaprakları kusursuz bir cilt elde etmek için yardımcı olur.

 1. Sivilce 

Kurutulmuş ısırgan yaprakları sivilce ve lekeleri tedavi etmek için dışarıdan ve topikal olarak kullanılır. Kurutulmuş Isırgan otu özleri, sadece sivilcenin azaltılmasında değil, yağlı,  sivilce eğilimli ciltler için cilt toniği olarak kullanılır.

 1. Egzama

Isırgan yaprakları, egzama, böcek ısırıkları ve su çiçeği gibi cilt hastalıklarının tedavisinde etkilidir. Isırgan yaprakları ile hazırlanan özü veya yağ karışımı, egzama tedavisi için topikal olarak uygulanabilir.

 1. Anti-inflamatuar

Isırgan yaprakları, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve cilt yanıklarını tedavi etmek ve yanık izlerini azaltmak için kullanılabilir.

 1. Cilt hastalıkları

Düzenli olarak ısırgan yaprağı çayı tüketmek, egzama dahil olmak üzere birçok inatçı cilt hastalığının iyileştirilmesinde yardımcı olur. Günde bir fincan ısırgan otu çayı içerek, vücudunuzu toksinlerden arındırabilirsiniz. Egzamaya eşlik eden döküntülerin çabuk iyileşmesi için ısırgan otunun tentürünü topikal olarak da uygulayabilirsiniz.

Saç için ısırgan otunun faydaları

 1. Saç dökülmesi

Isırgan otu kullanarak saç dökülmesi ile mücadele en eski tedavilerden biridir. Isırgan otu yağı ile saç diplerine yapılacak masaj saç kaybına karşı etkilidir.

 1. Saç büyümesi

Isırgan otu, saç dökülmesine karşı mücadelede yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda saçların yeniden büyümesine de yardımcı olur. Isırgan yaprakları silika ve kükürt açısından zengindir. Bu da saçları daha parlak ve daha sağlıklı hale getirir. Saçlarınızı ısırgan otu su ile durularsanız, dökülen saçların yeniden çıkması hızlanır.

 1. Kepek sorunu

Kurutulmuş ısırgan yaprakları ile Hindistan cevizi veya hardal yağı ile bir karışım hazırlayın ve saç diplerine masaj yaparak yedirin. Bir gece saçınızda bırakın. Bu kepek için çok etkili bir tedavidir. Taze ısırgan yaprakları ezilerek elde edilen su ile saç diplerine yapılan masaj da kepek için uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir.

Isırgan otunun genel sağlık faydaları

 1. Artritik ağrı

Isırgan otu, ağrı giderici ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir, bu da onu artritik ağrı için iyi bir tedavi haline getirir. Ayrıca romatizma, gut, bursit ve tendinit gibi diğer eklem hastalıkları da tedavi eder.

 1. İyi huylu prostat

Isırgan otu, BPH ve diğer prostatla ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlarda bulunur. Çalışmalar, ısırganın zaten genişlemiş bir prostatın boyutunu azaltmadığını bulmasına rağmen, semptomların ortaya çıkmaya başladığı zaman erken evrede hastalığı azaltmada ve tedavi etmede etkilidir. Bu bitki, hücre büyümesini ve bölgedeki bölünmeyi durdurmaya ve prostat sağlığını geliştirmeye yardımcı olur.

 1. İdrar yolu enfeksiyonu

Isırgan otu, idrar söktürücüdür. İdrar yolu enfeksiyonu, mesane enfeksiyonu, böbrek ve mesane taşlarının neden olduğu diğer idrar problemlerinin tedavisinde kullanılır. Taşları minik boyutlara indirir ve idrarla temizler. Aynı zamanda ishal ve dizanteri tedavisinde de yararlıdır.

 1. Alerjiler

Isırgan otu bitkisinin yaprakları alerjileri tedavi etmek ve hafifletmek için kullanılır. Isırgan otu yapraklarının yemeklerden önce tüketilmesinin gıda duyarlılıklarını iyileştirebileceğine inanılmaktadır.

 1. Libido

Isırgan otu, testosteron düzeyini artırdığı ve vücudun daha uzun süre saklanmasında yardımcı olduğu için libido uyarıcısı gibi davranır. Seksi iyileştirmek için etkili bir çözümdür.

 1. Kan yapıcı

Isırgan otu, demir bakımından yüksek olduğu için anemi tedavisinde kullanılır. Kan yapısı ve kan temizleme özellikleri ile bilinir. Bir kase ısırgan otunun düzenli olarak tüketilmesi, aneminin tedavisi için ve ayrıca kan şekeri seviyelerinin düşürülmesi için iyi bir ilaçtır.

 1. Kadın hastalıkları

Kadınlara düzenli olarak ısırgan otu tüketmeleri tavsiye edilir. Sadece cilt ve saç için etkili değildir, aynı zamanda kadınlarla ilgili birçok sorunu önler ve tedavi eder.

 1. DNA’yı hasarlardan koruma

Değişen gıda alışkanlıklarımız, vücudumuza toksinleri sokar. Bu toksinler DNA ve hücresel zarlara zarar verebilir. Isırgan yaprağı çayının içinde bulunan antioksidanlar hasara neden olan serbest radikalleri uzaklaştırır, DNA ve hücresel zararlardan korur.

 1. Kas ağrısı

Isırgan yaprağı iyileşme ve gençleştirici özelliklere sahip bazı bileşenler içerir. Zorlanma ve aşırı gerilmeden kaynaklanan kas ağrısını tedavi eder.

Isırgan otunun yan etkileri

Isırgan otu kan basıncını artırır. Bu yüzden yüksek tansiyon hastaları üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

Diğer diüretik ilaçlarla birlikte kullanıldığında dehidratasyona neden olabilecek güçlü bir diüretiktir.

Bazı çalışmalar, ısırgan yapraklarının kan inceltici ilaçları etkileyebileceğini ve kan pıhtılarını tedavi etmelerini önlediğini göstermiştir.


Share.

About Author

Comments are closed.