İşkembenin İnanılmaz Faydaları

0

İşkembe ülkemizde çok sevilir ve çorba ve kokoreç olarak tüketilmektedir. Çok iyi temizlenmesi halinde işkembenin ne kadar besleyici ve faydalı bir besin maddesi olduğuna inanamayacaksınız.

Temel Beslenme Değerleri
90 gramlık pişirilmiş işkembenin porsiyonu, 1.2 gram doymuş yağ dahil 80 kalori, 10 gram protein, 1.7 gram karbonhidrat ve 3.4 gram yağ bulunmaktadır. İşkembedeki yağ oranı bir insanan günlük alması gereken yağ oranının sadece yüzde 6′ sıdır. Bu da işkence göreceli olarak düşük yağ seviyeli bir besin yapar. Ancak kolestrolü yüksektir. Bunun için işkembe yediğinizde gün içinde kolestrolü yüksek başka yiyecek yemeyin. İşkembe çorbası tarifi

Selenyum Kaynağı
Her 90 gramlık işkembe porsiyonunda 10 mikrogram selenyum vardır. Bir insanın günlük ihtiyacının yüzde 14’ünü karşılar. Selenyum, serbest radikal adı verilen zararlı bileşiklerden hücre hasarını sınırlamak için bir antioksidan görevi gören temel bir mineraldir. Ayrıca bağışıklık fonksiyonu, tiroid fonksiyonu ve DNA oluşumunda yardımcı olur. Et, tavuk, deniz ürünleri, yumurta, fıstık ve kahverengi pirinç, selenyumun diğer iyi kaynaklarıdır.

B-12 Vitamini yüksek
Hayvansal ürünlerde yalnızca doğal olarak önemli miktarda bulunan B-12 Vitamini, vücudunuzda oksijen taşıyan DNA ve kırmızı kan hücrelerinin oluşması için önemlidir. Linus Pauling Enstitüsü’ne göre diyetinizden yeterince B-12 vitamini almak homosistein seviyenizi ve dolayısıyla kalp hastalığı riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. İşkembe porsiyonlarının her biri 0,6 mikrogram B-12 vitamini var. Ayrıca B-12 vitaminini zenginleştirilmiş kahvaltı gevrekleri, deniz ürünleri, tavuk, hindi ve sığır etinden alabilirsiniz. Yalancı tavuklu işkembe çorbası tarifi

Çinko sağlar
Ayrıca her işkembe porsiyonunda yaklaşık 1,5 miligram çinko alırsınız. Bağışıklık fonksiyonu, yara iyileşmesi, kan pıhtılaşması, üreme, tiroid ve insülin fonksiyonu, sağlıklı görme ve uygun koku ve tat alma duyusu için çinkoya ihtiyacınız var. Çinko ayrıca, bir antioksidan görevi görerek ve hücrelerinizi serbest radikal hasarlarından koruyarak kalp hastalığı ve kanser riskinizi azaltabilir. Önemli miktarda çinko sağlayan diğer yiyecekler arasında deniz ürünleri, kümes hayvanları, kırmızı et, baklagiller, peynir ve tam tahıllar bulunur.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.