İştah Kesen Yiyecekler nelerdir ?

0

Bu önerilerle tok kalıp hızla zayıflayacaksınız ! Tahmin edersiniz ki düzensiz ve sağlıksız beslenerek yalnızca spor yapmak yeterli olmayacaktır. Şok diyetler, piyasada satılan zayıflatıcı ürünler amacınıza ulaşmanızı engellemekle birlikte sağlığınızı da tehlikeye atmaktadır. Açlık hissi başlı başına stres ve gerginliğe sebep olmaktadır. Uygun bir diyet programı belirlenmeli, aç kalmadan bu işin üstesinden gelinmelidir. Öğünlerde ve öğün aralarında tüketeceğiniz bazı besinler sizi uzun süre tok tutararak yemek yemeyi ve dolayısıyla kilo alımını engelleyecektir. İşte bu besinlerden bazıları:

Su:  Bol bol su tüketmek kendinizi tok tutmakda oldukça önemlidir. Vücut susuz kaldığında beynin gönderdiği sinyallerden dolayı bunu açlıkla karıştırabilmekteyiz. Su içme ihtiyacı hissetmediğimiz zamanlarda da su tüketmeyi ihmal etmemeliyiz. Su içtikten sonraki doygunluk hissi açlık hissini uzaklaştırır.

Elma Tüketimi: elmanın içeriğinde bulunan lif ve pektin isimli madde iştahı bastırmada etkin rol oynar. Öğünler arasında elma tüketilmesi iştahı bastırır ve tokluk hissini uzatır.

Bitki Çayları (yeşil çay, ıhlamur, mate, adaçayı): Bitki çayı içimi iştahı dengeler. ara öğünlerde acıktığınızı hissettiğiniz an bitki çayı içerseniz kısa sürede açlığınızı bastırmış olursunuz.

Acı biber: Acı biberli besinler iştahı bastırmada direkt etkili olmasa da yemek sırasında daha az yemenizi ve bol su tüketmenizi sağlar.

Yumurta: İçerdiği proteinden ötürü kahvaltılarda yumurta tüketmek gün içerisinde uzun süre acıkmanızı engeller.

Bakliyatlar (nohut, bezelye, fasülye, barbunya) : bakliyatların içerdiği maddeler doğal iştah kesicisidir. bu besinler bitkisel proteinleri karşılacak ve uzun süre tok hissetmenizi sağlayacaktır. ancak yoğun yağlı ve fazla tüketilmemesi gerekmektedir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.