İyileştirici Gücü Olan 5 Koku

0

Siz de bilirsiniz ki bütün parfümlerin kokuları size iyi gelmez. Bazı kokuları seversiniz bazılarını ise sevmezsiniz. Sizin beğeninizin dışında bazı kokuların iyileştirici ve size iyi gelen yönleri de vardır. Bu yazımızda iyileştirici gücü olan kokuları ele aldık.

Portakal Aromalı Kokular Endişe Sorunlarına iyi gelir
Portakal gibi meyveler, vücut fonksiyonlarının iyileştirilmesi açısından tıbbı açıdan yararlıdır. portakalın kendisi gibi kokusu da faydalıdır. Kaygı problemlerini azalttığı bilinmektedir. Bir grup insan üzerinde yapılan bir araştırma, portakal kokusunu koklayan kişilerin yoğun baskı dönemlerinde sakin kalabileceğini göstermiştir. Projede çalışan araştırmacılar, portakal aromasının, stres hormonlarını baskılama özelliğine sahip olduğunu ortaya çıkardılar.

Nane, Stres Giderme İçin Harikadır
Nane, portakal gibi stres ile ilgili problemler için harika çalışır. Kokusu, kortizol adı verilen stres hormonu üzerinde çalışır, azaltır ve sonunda rahatlamanıza yardımcı olur. Dikkat vermeniz gereken stesli bir proje üzerinde çalışıyorsanız ve endişeli iseniz hemen bir şişe nane spreyi alın. Tabii ki, nanenin stresi azaltmaktan çok daha fazlasını yaptığı bilinmektedir. Örneğin, uzun süre bir şey üzerinde çalışırken ortaya çıkabilecek yorgunluk ve çikolata isteğini azalttığı bilinmektedir.

Tarçın Önemli Şeylere Odaklanmanıza Yardımcı Olacaktır
Tarçın, özellikle işyerlerinde veya okullarda önemli projeler üzerinde çalışanlar için önemlidir. Bir süre sonra çok önemli bir toplantınız veya sınavınız varsa kendinize tarçın kokusu alın ve işe devam edin. Bu koku beyninizde , hayal kırıklığını azaltmak ve konsantrasyonu artırmak için çalışır.

Adet Semptomlarınız ve Rahatlamanız İçin Lavanta
Adet dönemlerinde kendinizi ne kadar kötü hissettiğinizi hatırlayın. Lavanta, vücudunuzun rahatlamasını sağlar. Dönem öncesi belirtiler, örneğin zihinsel karışıklık ve hafif veya ciddi depresyon gibi rahatsızlık olabilir. Lavanta, bu dönemi daha iyi geçirmenizi sağlar. Lavanta ayrıca vücudu rahatlatır, uykusuzluğu ve migren ağrısını azaltır. Belki yatak odanız için lavantalı oda spreyi de almak istersiniz!

Adaçayı, Tansiyonu Düşürür
Son olarak, orada en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından birini çözmedeki kalitesinden dolayı adaçayı bulunuyor. Adaçayı koklamak üzerine yapılan araştırmalar, kan basıncını ve kaygı oranını düşürdüğünü göstermiştir. Adaçayı, hafızanızı artırmanıza ve konsantrasyonunuzu yükseltmeye yardımcı olur. Bir pamuk üzerine bir dama adaçayı yağı koyun ve koklayın. Nasıl harikalar yarattığını göreceksiniz.

Yukarıdaki kokuların hepsi denenmeye değer. Bu konular size faydalı olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.