Jelatinin Faydalarını Biliyor Musunuz?

0

Jelatin, kolajen gibi cilt ve yaşlanmayı iyileştirme potansiyeli bakımından çağdaş bir popülerlik kazanmış yaşlı bir besindir Genellikle Jello gibi gıdalardaki ana madde olarak bilinir, ancak bu basit yiyecek çok daha fazla potansiyele sahiptir!

Jelatin nedir?

Jelatin, kolajenden türetilen amino asitlerden oluşan bir maddedir. Kolajen, cilt ve saç yararları için iyi bilinmektedir. Jelatin büyük ölçüde glisin ve prolin amino asitlerinden oluşur. Kemik, fibröz doku ve hayvanların organlarından türemiştir. Bu amino asitler yalnızca cilt, saç ve tırnak büyümesi için değil aynı zamanda bağışıklık sistemi için de gereklidir.

Jelatin Nasıl Üretilir?

Jelatin, son derece besleyici bir gıda yanı sıra çok çevre dostu bir üründür. Bir hayvanın daha arzu edilen kısımları çıkarıldığında cilt, kemikler ve tendonlar kalır. Bunlar jelatin ve kollajen yapmak için kullanılır.

Büyükannelerimiz bütün hayvanı çok amaçlı, örneğin et suyu yapmak suretiyle mutfaklarında yaptılar. Kemik suyu hazırlamak hala jelatinin faydalarını elde etmek için harika bir yoldur, ancak şimdi jelatin ve kollajen tozu bu amino asitleri yiyeceklere ve tariflere eklemek daha da kolaylaştırıyor.

Jelatinin Faydaları Nelerdir?

Cilt, saç ve tırnak büyümesini destekler
Eklem için iyi ve ortak iyileşmeye yardımcı olabilir.
Gevşek cildi sıkıştırmaya yardımcı olabilir.
Sindirimi iyileştirebilir çünkü doğal olarak suya bağlanır ve sindirim sistemi yoluyla yiyeceklerin daha kolay taşınmasına yardımcı olur.
Selüliti iyileştirmeye yardımcı olabilir.
Diyetteki kollajenin büyük kaynağıdır.
Protein kaynağı (muhteşem olmasa da) ancak spesifik amino asitler kas oluşumuna yardımcı olabilir.

Jelatin ve Kollajen Çeşitleri

Jelatin ve kollajen sıklıkla karıştırılır ancak biraz farklıdır. Mutfak açısından bakıldığında, jelatin gıdalardaki “jel” etkisini üretirken, kollajenin etkisi “jel” oluşturmaz. Jel haline gelmediği için, kolagen, gıdalar ve içeceklere kolayca karışabilir. Jelatin ve kollajeni toz olarak da satın alabilirsiniz. Özellikle tatlılarda kullanacaksanız kemik suyu olmayacağı için tozları tercih edin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.