Kadın Hormonu Östrojenin Erkeklere Etkileri

0

Östrojen, kadınlarda yumurtalıklar tarafından ve erkeklerde testislerde ve her iki cinsiyet için de yağ hücrelerinde az miktarda üretilen bir steroid hormondur. Östrojen, dolaşımdaki östrojene bağlanan ve hücre içinde bir sinyali aktive eden bir protein olan östrojen reseptörünü üreten hücreleri içeren dokulara sinyal göndererek çalışır. Erkeklerde tipik olarak, kan dolaşımında bulunan ve obezite gibi bir hormon dengesizliği durumun bir sonucu olarak yükselebilen çok düşük östrojen seviyeleri bulunur. Erkeklerde yüksek östrojen seviyeleri erkek üreme sağlığına zarar veren bir takım etkilere yol açmaktadır. Östrojen düşüklüğünün nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri

Jinekomasti
Östrojenin erkek vücudu üzerindeki bir etkisi, meme dokusunun anormal büyümesi olan jinekomasti adı verilen bir durumdur. Erkeklerde, meme dokusu hiçbir zaman tam memelere dönüşmeyen bazı glandüler dokular içerir. Erkek memesindeki az miktardaki glandüler doku, üremek ve büyümek için dolaşımdaki östrojene yanıt verir. Östrojen düzeyi yüksek olan erkeklerde meme hücrelerinin bölünme sinyalleri sürekli olarak artar, bu yüzden erkeklerin göğüsleri büyür.

Jinekomastili erkekler, obez erkeklerde meydana gelen pektoral yağ birikintilerinden farklı olarak, glandüler dokular açısından zengin, sıkı göğüs geliştirir. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi ergenlik döneminde bir dereceye kadar jinekomastinin normal olduğunu ve normalde kendi kendine geçtiğini göstermektedir. Uzun süreli jinekomasti, altta yatan bir hormonal dengesizliği için hormon tedavisi ile tedavi edilebilir.

Prostat kanseri
Östrojenin erkekler üzerindeki diğer bir etkisi, prostat kanseri gelişme riskinin artmasıdır. Rektumun önünde bulunan küçük bir bez olan prostat, erkek üreme sisteminin bir parçasıdır. Prostat, boşalmanın bir bölümünü oluşturan prostat sıvısını salgılar ve prostat içindeki hücreler dolaşımdaki hormonlara cevap verir. Östrojen veya östrojen taklit eden kimyasallara uzun süre maruz kalmak prostat kanseri riskinde artışa neden olabilir. Hormonlarınızı dengelemek için 10 doğal yol

Yapılan bir araştırmada prostat kanseri olan veya olmayan erkeklerde çevresel östrojen seviyeleri incelenmiştir. Çalışma prostat kanserli erkeklerin kan dolaşımında bu kimyasalların anlamlı derecede yüksek olduğunu buldu.

Kısırlık
Östrojenin erkekler üzerindeki diğer bir etkisi kısırlıktır. Erkeklerde kısırlık, düşük semen üretiminden, semendeki düşük sperm sayısından, yumurtlamayan sperm veya bir yumurtayı döllemek için vajina içinde hayatta kalamayan spermden kaynaklanabilir. Erkeklerde östrojene maruz kalmanın, sperm olgunlaşmasında gerekli olduğunu kanıtlayan başka bir hormon olan FSH’de azalmaya yol açtığını göstermektedir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.