Kafeini Vücuttan Hızlı Atmak İçin İpuçları

0

Fazla kahve içmek bir süre sonra sizi rahatsız etmeye başladıysa, vücudunuzdan basit yöntemlerle kafeini atabilirsiniz.

Gün içinde çok fazla kahve tükettiyseniz, bir süre sonra kalp çarpıntısı, baş ağrısı, baş dönmesi veya kontrol edilemeyen el titremeleri oluşabilir. Ya da akşam geç saatlerde içilen kahve gece uyku tutmamasının bir nedeni olabilir. Bu gibi durumlarda vücudunuzdaki kafeini hızlı bir şekilde vücuttan atmak en iyi çözümdür.

Aşağıda, kafeini vücudunuzdan hızlı bir şekilde atmanıza yardımcı olabilecek bazı ipuçlarını bulabilirsiniz.

Bolca su için
Kafeini vücutta atmak için, su alımını artırmak iyi bir fikirdir. Bu, böbreklerin kan dolaşımındaki kafeini daha hızlı filtrelemesine yol açacaktır. Kahvenin yan etkilerinden biri daha fazla idrara çıkarmasıdır. Su tüketimini artırarak, vücudunuzun susuz kalmasını da önlemiş olursunuz.

Bitkisel çay için
Sevdiğiniz bitkisel çaylardan tüketmek susuzluğu gidermek ve vücuttan kafeini atmak için etkilidir. Rahatlamayı teşvik edebilecek papatya, limon balsamı ve yasemin gibi bitkisel çaylar kafeinin uyarıcı etkilerine karşı koyabilir.

Hareket edin
Kahve içtikten sonra hareketsiz kalmak, kafeinin yan etkilerini daha fazla ortaya çıkarır. Bunun yerine, köpeğinizi yürüyüşe çıkarın, ev işleriyle ilgilenin, arabanızı yıkayın ya da kısa da olsa bir yürüyüş yapın.

Spor yapın
Kilo vermek için spor salonuna gidiyorsanız, ağırlık kaldırmak veya koşu bandında koşmak kafeini ter yoluyla vücuttan hızlı atmanıza da yardımcı olur. Ayrıca, kafeinin egzersiz dayanıklılığını büyük ölçüde artırmaya yardımcı olabileceği kanıtlanmıştır.

Muz yiyin
Kahvenin ardından midede gaz sorunu yaşıyorsanız, muz yemeyi deneyin. Bu tropikal meyve, mide tahrişine son verme konusunda çok iyidir. Ayrıca kahve tarafından tetiklenebilen asit geri akışını rahatlatmaya yardımcı olur. Muzda bulunan potasyum kalp atış hızınızı düzenlemenize de yardımcı olabilir.

C vitamini zengini meyveler yiyin
C vitamini yüklü meyvelerin kafeini nötralize ettiği bilmektedir. Ancak, portakal ve çilek gibi asidik meyvelerden uzak durun. Bunun yerine, kivi, papaya veya mango gibi daha az asidik olanları tercih edin.

Magnezyum alın
Magnezyum, fazla kafeinin etkilerini gidermeye yardımcı olduğu söylenen bir başka besindir. Örneğin, magnezyum zihninizi sakinleştirmeye ve kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir. Kuruyemiş ve tohumlar dışında balık, fasulye ve avokado da çok miktarda magnezyum içerir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.