Kahveden Çaya Geçerseniz Vücudunuzda Olacak 11 Değişiklik

0

Her iki içeceğin de faydaları vardır, ancak bir sebebten dolayı kahveyi kesmek istiyorsanız vücudunuzda olabilecek değişiklikleri yazımızda ele aldık.

Dişleriniz daha parlak olabilir
Kahve dişleri lekelemekle ünlüdür, bu nedenle çaya geçmek, özellikle beyaz veya yeşil çay olursa gülümsemenizi daha parlak hale getirebilir. Boş Mideye Kahve İçtiğinizde Neler Olur?

Kolesterolünüzü düşürebilirsiniz
Kahve, cafestol ve kahweol denilen bileşikleri temizler, ancak Fransız preslenmiş kahve veya espresso gibi filtrelenmemiş kahve bunları korur. Bu bileşikler, kalp krizi ve inme riskinizi artırabilecek “kötü” LDL kolesterolü artırabilir. Bu kahve içeceklerini çay için değiştirin kolesterolünüz düzelebilir.

Baş ağrısı çekebilirsiniz
Vücudunuzun değişikliklere ne kadar duyarlı olduğuna ve ne kadar kafeine alışık olduğunuza bağlı olarak, kahveden çaya geçişinizi yaparken başağrısı yaşayabilirsiniz. Vücudunuz değişime alıştıktan sonra, bu belirtiler ortadan kalkacaktır. Kahvenizi Daha Sağlıklı Hale Getirmenin Yöntemleri

Mide ekşimeniz daha iyi olabilir
Kahve, yemek borunuz ve mideniz arasındaki kas bandını gevşetebilir. Bu alan açıldığında, mide asidinin geri akışına neden olabilir. Biraz kafein olsa bile çay içmekten daha iyi olabilirsiniz.

Muhtemelen daha iyi uyuyacaksın
Kahvede çaydan daha fazla kafeinli olduğu için, geceleri daha az uyarıcı ile daha iyi uyuduğunuzu görebilirsiniz.

Daha az gergin hissedersiniz
Günde düzenli olarak üç veya dört fincandan fazla kahve içiyorsanız, vücudunuzu aşırı uyarıcı olabilirsiniz. Özellikle kafeine duyarlı insanlar, çok fazla kafein alırsa gergin ve sinirli olabilirler. Yeşil Çay İçmek İçin En İyi Zaman Nedir?

Diyabet riskinizi artırabilirsiniz
Çok sayıda çalışma, kahvenin tip 2 diyabeti önleyebileceğini göstermiştir, ancak bilim adamları nedenini tespit etmediler. Bazıları kahvenin testosteron ve östrojen gibi seks hormonlarını taşıyan ve tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olan proteinleri artırdığı, diğerleri ise kahvenin insülin hassasiyetini artırdığı için olduğunu düşünüyor.

Kas kramplarından kaçınabilirsiniz
Kahve az miktarda mineral içermesine rağmen vücudunuzun magnezyum emmesini zorlaştırabilir. Çok fazla kahve içiyorsanız ve yeterli magnezyum almazsanız, kas krampları ve kafein ya da yeterli magnezyumdan kaynaklanabilecek uyku sorunları görünebilir. Kafeini Vücuttan Hızlı Atmak İçin İpuçları

Ruh haliniz değişebilir
Yapılan çalışmalar kahvenin ruh halini iyileştirebileceğini ve depresyon riskini azaltabileceğini göstermiştir. Bir Harvard çalışması, günde iki ila dört fincan kafeinli kahve içen yetişkinlerin, az kahve içen veya hiç içmeyenler gibi intihar riskinin yaklaşık yarısına sahip olduğunu buldu.

Kanser riskinizi azaltabilirsiniz
Kahve ve çay arasındaki en önemli fark, çayın ECGC adı verilen çok güçlü bir antioksidandır. Kahve ve çayın her ikisi de antioksidanlara sahiptir, ancak yeşil çay özellikle EKGC’de yüksektir, bu da kanser gelişiminde rol oynayan serbest radikaller adı verilen yüksek derecede reaktif moleküllerle savaşmaya yardımcı olabilir. Çaylar ve Bitki Çayların Özellikleri ve Yararları

Daha iyi nemlendirileceksin
Diüretik olarak kafein hakkında olumsuz şeyler duymuş olabilirsiniz ama kahve sizi nemlendirmeye yardımcı olur. Vücudunuz bir fincan kahvede sıvının yaklaşık üçte birini tutar,. Çayın düşük kafein içeriği, hidrasyon için biraz daha iyi olabilir ve tüm vücudunuzun daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir.


Share.

About Author

Comments are closed.