Kalan Pilavdan Gıda Zehirlenmesi Olabilirsiniz

0

Bir seferde büyük miktarlarda yiyecek pişirmek ve bir kısmını daha sonra kullanmak üzere saklamak, bize zaman kazandırdığı için yaptığımız bir şeydir. Tüm yiyecekler arasında pirinç en çok ertesi gün veya sonraki günlerde de yenir. Farkında değiliz, ama bir gün önce pişmiş pilav sizi zehirleyebilir.

Pişmemiş pirinç, Bacillus Cereus adı verilen ve pişirme işlemlerine son derece dirençli bakteri içerir. Isı bakterileri tahrip edebilir, ancak doğada toksik olan bazı sporları da üretebilir. Bu sporlar pilav piştikten sonra da yaşarlar. Eğer pilav piştikten sonra oda sıcaklığında bekletilirse, sporlar çoğalacak ve kusmaya veya ishale neden olabilir. Pilavı yeniden ısıtmak sadece daha da kötüleşmesine neden olur. Lezzeti bozulmadan pilavı ısıtmanın yolları

Pilavıi uygun şekilde saklar ve yeniden ısıtırsanız, hastalanmazı önleyebilirsiniz.

Bir kereden fazla yemek için pirinci pişirirken, saklarken ve yeniden ısıtırken izlemeniz gereken bazı genel kurallar vardır. İşte bu kurallar:

Pişirirken, pirincin yüksek sıcaklıkta pişirildiğinden ve hemen pişirildikten sonra servis edildiğinden emin olun.
Pişmiş pirinci oda sıcaklığında bir saatten fazla bekletmeyin. Pirinçte bulunan sporların çoğalmasına neden olabilir.
Pirinci pişirdikten sonra hızlıca soğumaya bırakın ve hemen buzdolabına koyun.

Şimdi, pilavınız buzdolabında güvenli bir şekilde saklandığından, 24 saat içinde tükettiğinizden emin olun. Hatırlanması gereken en önemli şey, sıcak olana kadar ısıtmamanızdır. Pirinci tekrar yemeye uygun hale getirmek için sonuna kadar ‘nemlenmesi’ gerekir. Pilav nasıl tane tane olur?

Mikrodalgada tekrar ısıtıyorsanız, her bir tabak pilav için 1 çorba kaşığı su ekleyin ve su emilene kadar ısıtın.
Pişirmeyi ocağı üzerinde yapıyorsanız, su, yağ veya tereyağı ekleyerek kızartın ve kuruyana kadar pişirin.

Bu yöntem, pirincin tamamen ısıtılmasını ve tüm toksik bakterilerin öldürülmesini sağlar. Ancak, kalan pilavı bir defadan fazla ısıtmamaya dikkat edin ve üç günden daha eski pilavı kesinlikle yemeyin. Karnabahar pilavı nasıl yapılır?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.