Kalsiyum Desteği İyi mi, Kötü mü?

0

Kalsiyum vücudumuzun güçlü kemikler oluşturmak için ihtiyaç duyduğu bir mineraldir. Çoğu insana bu kemikleri korumak için gereken kalsiyum miktarını almak için çok miktarda süt içmeleri söylenir. Ama en iyi kalsiyum kaynağı mı? Ve güçlü kemikler için gereken tek besin mi?

Bazı ilerici sağlık profesyonelleri bunun olmadığına ve çok fazla süt tüketiminin aslında vücudumuzdaki kalsiyumu bozduğuna inanıyor. İstediğimiz şeyin tam tersi bu. Pazı ve ıspanak gibi yapraklı yeşillikler, sardalya, pekmez, beyaz fasulye, badem ve fındık gibi kalsiyum oranı yüksek yiyecekler de vardır. Ancak bunlar genellikle insanların beslenmesinde eksik. Bir Bardak Sütten Daha Fazla Kalsiyum İçeren Gıdalar

Bazı insanlar, yedikleri gıdalardan yeterli miktarda süt içermeyen kalsiyum kaynaklarını yeterince tüketebilir. Ancak, bu besinlerin birçoğu, temel besin maddelerinin ve faydalı bakteri toprağını saran zayıf tarım uygulamaları nedeniyle, besinlerden ciddi oranda tüketilen topraklarda yetişmiştir.

Bulmacanın bir başka parçası da, bazı insanların kanlarındaki kalsiyumun dokularına, daha özel olarak kalp dokularına ulaşmasını engellemek için kalsiyum kanalı blokerleri denilen ilaçları kullanmalarıdır. Bu ilaçlar kalp dokusunun gevşemesine ve genişlemesine yardımcı olmak için kullanılır ve daha fazla kanın akmasını sağlamak için yapay olarak kalp fonksiyonlarını iyileştirir. Yani, vücudumuzda çok fazla kalsiyum dolaşımı yapmak iyi bir şey midir? Açık cevap hayır olurdu, ama daha fazlası var.

Kalsiyumun vücutta doğru bir şekilde kullanılması için yardımcı faktörlere ihtiyac vardır. Vücutta çok fazla kalsiyum varsa ve yeterli miktarda K2 Vitamini, D Vitamini ve Magnezyum bulunmuyorsa, kalsiyum ihtiyaç duyulan kemiklere depolanmaz ve kalp gibi diğer dokulara depolanır. Kalsiyum Eksikliğinin Önemli İşaretlerini Atlamayın

Takviyeler düşünmelisiniz?
Takviye, bazı kişiler için doğru seçim olabilir. Vitamin K2 ve Vitamin D gibi ihtiyaç duyulan diğer yardımcı faktörlerin yanı sıra, Magnezyum-Kalsiyum oranına sahip bir takviyenin (kalsiyumun düşük olmasıyla birlikte) seçilmesi en iyisidir.

Erken osteoporozu olan kişiler, kemik kalitelerinin ve güçlerinin daha da kötüleşmesini önlemeye yardımcı olmak için böyle bir takviyeden büyük ölçüde faydalanabilir. Kalp hastalığına sahip olan ve şu anda kalsiyum kanalı blokerleri alan kişiler, ek formda herhangi bir ekstra kalsiyum almaya karşı dikkatli olmalıdırlar. Bu insanlar kalsiyum yerine sadece iyi miktarda Magnezyum yanı sıra diğer yardımcı faktörler olan Vitamin K2 ve D Vitamini almaktan fayda görebilirler. Teorik olarak, kalsiyumun kemikler içinde olması gereken yere ulaşması için yardımcı olacaktır. Kalsiyum Emilimini Artırmanın Doğalı Yolları

Gençler, ne kadar kalsiyum yediklerini bilmeli ve süt dışı kalsiyum kaynaklarına odaklanırken tüketdikleri süt miktarını sınırlandırmalıdır. Ayrıca, tükettikleri kalsiyumu düzgün bir şekilde kullanmak için gereken yardımcı faktörleri yeterli miktarda aldıklarından emin olmalıdırlar.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.