Kanamayı Hızlı Durdurmak İçin Ev Yapımı Toz

0

Ciddi tıbbi bir müdahale gerektirmeyen yaralanmalarda kanamayı evde durdurmak mümkündür. Doğal malzemelerle hazırlayacağınız toz karışım, birkaç dakika içinde kanamayı durdurur.

Özellikle çocuğunuz varsa, hafif kanamalı yaralanmalarla karşılaşma ihtimaliniz yüksektir. Yaralanma ciddi değilse, kanamayı hızlı durdurmak için, evde bir toz karışım hazırlayabilir ve ihtiyacınız olduğunda elinizin altında bulundurabilirsiniz.

Kanamayı durduran toz karışımını hazırlamak kolaydır, ucuzdur ve zararlı madde içermez.

 • Malzemeler
  Civanperçemi (kurutulmuş)
  Cayenne acı biber (kurutulmuş)
  Isırgan otu (kurutulmuş)
  Karakafes kökü veya yaprak (kurutulmuş)
  Tarçın tozu
  Zerdeçal tozu
  Bentonit kili

Nasıl hazırlayacaksınız?
Kurutulmuş otları bir kahve veya baharat değirmeninde iyice toz haline getirin.

Tüm malzemelerden birer yemek kaşığı bir kavanoza ekleyin. Kavanozun kapağını kapatın ve malzemelerin karışması için kavanozu iyice sallayın.

Yaralanma olduğunda kanamanın üzerine tozdan biraz koyun. Kanamanın birkaç dakikada durması gerekir. Yara büyük veya derin ise, birkaç defa tozu yenilemeniz gerekebilir.

Tarçın, kanamayı hızlı durdurmak için en etkili malzemelerden biridir. Kanamaya sadece tarçın uygulayarak durdurmanız mümkündür. Ancak, mikropları öldürmek ve yarayı dezenfekte etmek için diğer malzemelerle kullanmanız daha iyi olacaktır.

Kanamayı durduracak tozu macun haline getirip kullanmak isterseniz, toza, bal, cadı fındığı veya Hindistan cevizi yağından bir miktar ekleyebilir ve macun kıvamını elde edebilirsiniz.

Tozu hazırlayıp uzun süre saklayabilirsiniz. Kanama durumunda kullanacağınız miktardaki toza sıvı malzemeleri ekleyerek tek kullanımlık macunlar yapabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.