Kanı Kalınlaştıran Bazı Yiyecekler Nelerdir?

0

Kanı kalınlaştıran bazı yiyecekler, tümü K vitamini seviyesine sahip olan maydanoz, lahana, ıspanak ve kuşkonmazdır. Ek şeklinde, K vitamini, ince kanı olan kişilere reçete edilir.

DVT Lite’a göre sağlıklı kültür ve bakteri içeren yiyecekler de yüksek miktarda K vitamini içerir. Bu kültürler ve bakteriler öncelikle yoğurt, ayran ve hamur mayası ekmeği gibi ürünlerden geliyor. K Vitamini Neden Bu Kadar Önemli?

Kanı kalınlaştırmaya yardımcı olan bazı yiyecekler tavuk ciğeri, ayçiçeği çekirdeği, kaju fıstığı, soya fasulyesi ve arpadır. Bu yiyeceklerin hepsi, kan bileşimi için önemli olan bakır bakımından yüksektir. Bakır ayrıca hemoglobin üreten demir içerir. Yeterince bakır alamayan kişiler anemi ve trombositopeniden muzdarip olabilir.

Kalsiyum ayrıca kanı kalınlaştırır, DVT Lite’ı ve yüksek miktarlarda içeren bazı yiyecekleri süt, mozzarella peyniri, tofu ve badem içerir. Folik asit ve B-12 kanın kalınlaştırılmasında da önemlidir ve bazı iyi kaynaklar et, tavuk ve balıktır. K2 Vitamini Nedir? Sizde Eksikliği Var Mı?

Warfarin veya diğer kan inceltici kullananlar, tehlikeli miktarda pıhtılaşmaya yol açabileceğinden çok fazla K vitamini tüketmekten kaçınmalıdır. Hastalar çok az K vitaminine sahip olmamalı çünkü çok fazla kanamaya neden olabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.