Karabaş Otu Çayı Nasıl Yapılır? Ne Kadar İçilir?

0

Kurutulmuş olarak karabaş kökleri hariç bitkinin tamamı veya sadece tohumları kullanılır. Ancak karabaş otu çayı diğer bitki çaylarından biraz daha farklı tüketilmelidir. Uzmanlar çayın 10 gün kullanıldıktan sonra mutlaka ara verilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Bir tatlı kaşığı kurutulmuş karabaş otunu (yaklaşık iki gram) veya iki çay kaşığı tohumu kaynamakta olan bir su bardağı (yaklaşık 150 ml) suya atınız. Ağzı kapalı olarak kısık ateşte iki-üç dakika demleyiniz. Demleme süresi tamamlandıktan sonra soğumasını beklemeden süzerek suyunu ayrınız. Demlenen su aşağıdaki formüle göre uygulanır. Karabaş otu nedir? Ne işe yarar?

Karabaş otu çayını şu şekilde kullanmalısınız: iki tane on gün uygulayıp, on günün sonunda yedi gün ara verin. Toplam yirmi gün için.

Bir gün arayla akşam yemeklerinden iki saat sonra bir bardak için. İçildikten
sonra su hariç, yarım saat hiç bir şey tüketilmemelisiniz. Her içim taze olarak hazırlanmalıdır. ilk on gün tamamlandığında bir hafta ara verilmelidir. ikinci on günlük küre, aynı şekilde gün aşırı (iki günde bir) bir bardak içilerek devam edilir. Yirmi günlük kür tamamlandıktan sonra yine ara vermelisiniz.

Not: ilk on gün tamamlandığında beş defa içilmiş olacaktır. Bir hafta aradan sonra ikinci on günlük kürde de yine beş defa içilmiş olacaktır. Kısaca, her on günde beş defa içiliyor demektir.

Gebelik ve emzirme döneminde karabaş otu çayı içilmesi önerilmemektedir. Aşırı tüketimi mide bulantısı, baş dönmesi ve kusmaya yol açabilir. Bazı kaynaklarda günde 1 bardaktan fazla içilmemesi ve 15 gün kullandıktan sonra 15 gün ara verilmesi tavsiye edilmektedir.

Karabaş otu ülkemizde ve diğer Akdeniz ülkelerinde yaygın olarak kullanılmasına karşın faydaları ve yan etkileri konusunda yapılan bilimsel araştırmaların sayısı oldukça yetersiz. Karabaş otunun kullanım alanları ve faydaları hakkındaki bilgiler, daha çok nesilden nesile aktarılan bilgilerden ve bir kaç bitki uzmanının tavsiyesinden oluşuyor. Bu nedenle bu otu düzenli olarak tüketmeye başlamadan önce bir doktora danışmak olası yan etkilerinden korunmak adına en güvenli yol olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.